Adıyaman SES: Sağlık Sen, hastaneyi kendi kurumu gibi yönetiyor

Adıyaman SES: Sağlık Sen, hastaneyi kendi kurumu gibi yönetiyor

Adıyaman 400 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Sağlık Sen’in üyelerini artırmak için çalışanlara mobbing uyguladığı ortaya çıktı.

AMİDA HABER- Konuya dair açıklama yapan Adıyaman SES Şubesi Halil İbrahim Aydın, “Sendikacılar idarecilik yapacak ise idarecilere, idareciler sendikacılık yapacaksa idareye gerek var mıdır? diye sordu. Aydın, Sağlık Sendikası’nın görevini kötüye kullandığını kaydetti.

Adıyaman 400 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Sağlık Sendikası’nın hastaneye yeni gelen personelleri kendi sendikalarına zorla üye ettirdikleri belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (SES) Adıyaman Şubesi Eş Başkanı Halil İbrahim Aydın, “Birim sorumluları sendika tarafından belirleniyor, atanıyor. Birim sorumluları sendika tarafından belirlendikleri için hastanede çalışan emekçiler dolaylı olarak baskı ve mobbing ile malum sendikaya üye olmak zorunda kalıyorlar” şeklinde konuştu.

Aydın, Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunarak, “Sağlık Bakanlığı’nın devreye girerek etik dışı olan bu durumun bir an önce son bulması gerekmektedir. Kamu sağlık tesislerinde yöneticilerin liyakat ve tecrübe gibi şeffaf kriterler göz önünde bulundurularak belirlenmesini istiyoruz” dedi.

Mobbing uygulanıyor

Sendika olarak hastanede yaptıkları çalışmada öngörülen durumun açık ve net bir şekilde yaşandığını dile getiren Aydın şunları ifade etti:

“Birim sorumluları sendika tarafından belirleniyor, atanıyor. Birim sorumluları sendika tarafından belirlendikleri için hastanede çalışan emekçiler dolaylı olarak baskı ve mobbing ile malum sendikaya üye olma zorunda kalıyorlar. Malum sendikaya üye olmadıkları zaman kendilerini baskı içinde hissetmektedirler. Son 2 ay içinde bizden istifa eden üyelerimiz ile görüştük. İstifa etme sebepleri birim sorumluları. Bu birim sorumluları ‘bize üye olun yoksa beni birim sorumluluğunda alacaklar, bize belli bir kota vermişler tamamlamamız gerekiyor’ diyorlar. Doğrudan olmasa da dolaylı olarak çalışanları baskı ve mobbinge maruz bırakıyorlar.

‘Birim sorumluları atayarak üyelerini artırıyorlar’

Malum sendikanın yetkiyi kaybetme gibi bir dertleri olmadığı halde sadece ‘üye sayımızı arttırdık’ demek için bu tür oyunlara girişmektedirler. Peki bu üye sayıları nasıl artıyor? Tabi ki idari katı ele geçirerek, birim sorumluları atayarak, idare ve birim sorumluları üzerinden baskı yaparak üyelerini arttırmaktadırlar. Memurları yoksulluk ve sefalete sürükleyen gene bunlar. Yetkili konfederasyon oldukları için toplu sözleşme masasında onlar bulunuyor. Günü dahi kurtaramayacak toplu sözleşmeye onlar imza atıyor. Mali ve özlük hak kayıplarına rağmen nicel olarak üye artışlarının tek sebebi kamu kurumlarındaki sarı yapılanmadır. Bunca başarısızlığa rağmen memurların neden üye olduğu anlaşılmaktadır. Emekçilerin mali, sosyal ve özlük haklarıyla ilgilenecekleri yerine çalışanların yerlerini değiştirmek, birim sorumluları atama gibi işlerle uğraşmaktadırlar.”

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.