Bakan açıkladı: Adalet Bakanlığı personel alım sayısını artırdı

Bakan açıkladı: Adalet Bakanlığı personel alım sayısını artırdı

Son dakika: Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, personel alım sayısının artırıldığını açıkladı. Peki Bakanlık kaç personel alacak. Detaylar haberimizde.

AMİDA HABER- Cumhurbaşkanlığı seçimlerine günler kala Adalet Bakanı Bekir Bozdağ son dakika açıklaması yaptı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanlığı bünyesine 18 bin 305 personel alınacağına dair ilan açılacağını duyurmuştu. Bu kapsamda sürece ilişkin başvuru kılavuzunun yayınlanmasının ardından Adalet Bakanlığı personel alımı başvuru tarihleri ve başvuru şartları netlik kazanacak.

Adalet Bakanlığı başvuruları ne zaman?

Konuyla ilgili merak edilen, ‘Adalet Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman, başvuru şartları nelerdir, kılavuz yayınlandı mı?’ sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

Bakanlık alım sayısını artırdı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, daha önce 18 bin 305 olarak açıklanan yeni personel alımı sayısının 22 bin 120'ye çıkarıldığını açıkladı.

Peki alım ne zaman?

Bakan Bozdağ söz konusu alımlara ilişkin önümüzdeki hafta ilanların yayımlanacağını bildirdi.

Kadro dağılımı nasıl olacak?

Bakan Bozdağ yaptığı açıklamada, “Personel Genel Müdürlüğü bünyesinde 9 bin 229, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 8 bin 376, İcra Dairesi Başkanlığı bünyesinde 700 olmak üzere toplam 18 bin 305 personel alımı için ilana çıkıyoruz” şeklinde konuştu.

Alım şartları nasıl olacak?

Bakanlık kadrolara ilişkin bir kılavuz yayınlamadı. Ama geçtiğimiz yıl genel başvuru şartları şöyleydi:

Türk Vatandaşı olmak,

Kamu haklarından mahrum bulunmamak, Türk Ceza Kanunu'nun 53'üncü Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak, Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak, Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu sonuçlanmak.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.