Diyarbakır’ın ilk kayyımına 160 yıl ceza talebi: İşte nedeni

Diyarbakır’ın ilk kayyımına 160 yıl ceza talebi: İşte nedeni
Dolandırıcılık iddiasıyla tutuklanan Diyarbakır merkez Kayapınar İlçesinin eski kayyımı Mustafa Kılıç hakkında 160 yıl hapis talebiyle dava açıldı.

AMİDA HABER- Dolandırıcılık iddiasıyla 17 Temmuz 2023’te tutuklanan ve daha sonra açığa alınan eski Yüreğir Kaymakamı Mustafa Kılıç ile Ö.A. ve P.Y. hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Adana 11. Ağır Ceza mahkemesi iddianameyi kabul etti

Yüreğir'de 12 Eylül 2022'den 24 Ağustos 2023'e kadar kaymakam olarak görev yapan Kılıç'ın "kamu kurum ve kuruluşları ve benzeri tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" suçundan 16 kez olmak üzere 160 yıla, tutuklu sanık Ö.A'nın 9 kez olmak üzere 90 yıla ve tutuksuz sanık P.Y'nin 2 kez olmak üzere 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması talebiyle hazırlanan iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

kayyim.jpg

Birlikte hareket etmişler

Toplanan bilgi ve belgeler, şüpheli ifade tutanağı, müşteki anlatımları, bilirkişi raporları ve İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği Tevdi Raporu ile tutanaklara yer verilen iddianamede, sanıkların suça konu eylemlerinde birlikte hareket ettikleri anlatıldı.

Kılıç'ın o dönem kaymakam olarak başkanlığını da yürüttüğü Yüreğir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının ‘gıda ihalesi’ varmış gibi müşteki E.E'nin toplamda 13 milyon 830 bin lira ‘teminat bedeli’ adı altında şahsi hesabına para yatırmasını sağladığı anlatıldı.

'Hasarlı konut' işi için para alınmış

İddianamede, sanıkların ‘deprem sebebiyle hasarlı konut yıkım işi’ ve ‘107 milyon liralık gıda alım işi’ bahanesiyle başka bir müştekiden 1 milyon 240 bin 134 lira, aynı bahaneyle farklı bir kişiden de 6 milyon 530 bin lira ‘teminat bedeli’ adı altında Kılıç'ın şahsi banka hesabına para yatırılmasını sağladıkları, usulsüz alınan bu paranın 4 milyon 470 bin liralık kısmının müştekiye iade edildiği kaydedildi.

Boş sözleşme istenmiş

‘Gıda ihalesi’ ve ‘doğrudan temin’ bahanesiyle yapılan toplam 16 dolandırıcılıkta, Kılıç'ın 72 milyon 875 bin 134 lira aldığı, bunların 27 milyon 986 bin lirasını iade ettiği ancak 44 milyon 889 bin 134 liranın ilgililere tekrar gönderilmediği belirtilen iddianamede, Yüreğir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çalışanı E.E'nin "4 Temmuz 2023'te kaymakam benden görev yaptığı süredeki ihalelerin ve harcama belgelerinin tamamının fotokopisini istedi. Yine 6 Temmuz 2023'te aşevi için gıda alımına dair ürün listesi ve boş sözleşme istedi. Kaymakam döneminde 107 milyonluk bir gıda alım ihalesi olmadı. Vakıf olarak da bu büyüklükte bir ihale yapmadık." şeklindeki ifadesine yer verildi.

Eski Yüreğir Kaymakamı Mustafa Kılıç'ın banka hesaplarındaki şüpheli para trafiğine ilişkin Mali Suçları Araştırma Kurulu tarafından da rapor hazırlandığı iddianamede belirtildi.

Paralarla şahsi borcunu kapatmış

İddianamede, sanıkların fikir ve eylem birliği içinde hareket ettikleri belirtildi. Sanıkların yargılanmasına gelecek günlerde başlanacak.

Diyarbakır'da görev yaptı

Mustafa Kılıç 2016 yılında Diyarbakır merkez Kayapınar İlçe Belediyesine kayyım olarak atanmıştı.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.