Geçen sene don vurdu bu sene sis: Yemeyebilirsiniz!

Geçen sene don vurdu bu sene sis: Yemeyebilirsiniz!

Geçen sene don vuran kayısıyı bu sene de sis vurdu. Üretici rekoltede yüzde 60 düşüş bekliyor. Bazı ağaçlarda hiç meyve olmadığı görüldü. Bu sene bu meyveyi yemeyebilirsiniz.

AMİDA HABER Malatya’dan sonra önemli kıyısı üretim merkezlerinden biri olan ve 100 bin dekar alanda bir milyona yakın kayısı ağacı bulunan Elazığ'ın Baskil ilçesinde, yılda ortalama 60 bin ton kayısı üretimi gerçekleşiyor. Elazığ'daki bu kayısının yüzde 95'i ise Baskil ilçesindeki bahçelerde oluyor. İlçede üretilen kalitesi ve aroması ile ilk sıralarda yer alan Baskil kayısısının önemli pazar yeri ise Malatya'da bulunuyor. İki yıldır çeşitli meteorolojik olaylardan ve hastalıklardan dolayı çiftçi istediğini bir türlü alamazken bu sene de kayısıyı sis vurdu. Bahçelerin üzerlerini kaplayan sis, kayısı tomurcukları üzerinde su tanecikleri biriktirdi. Gece yaşanan en ufak bir soğukta su tanecikleri donarak kayısıyı adeta çürüttü. Her sene bir doğa olayı ile karşılaştıklarını ve yaklaşık 3 sezondur istediklerini alamadıklarını dile getiren çiftçiler, rekoltede bu sene ortalama yüzde 60 düşüş beklediklerini söyledi.

‘Sis kayısıyı çürütüyor’

aw196932-06.jpg

Bu sene kayısının olmamasının en büyük nedeninin sis olduğunu belirten üreticilerden Nusret Abiç, "Sis, ağaç üzerinde su tanecikleri bırakıyor. Bu tanecikler buza dönüştüğü zaman meyve kalmıyor. Hepsi yanıp gidiyor. En büyük etken sistir. Bu sene kayısının olmama nedeni aşırı soğuk veya sıcak değil, oluşan sistir” dedi. Bu sene rekoltenin geçen seneden de düşük olduğunun altını çizen Abiç, şunları söyledi: “Bu sene işçiliği, elektriği, suyu ve gübresini çiftçi cebinden ödeyecek. Geçen seneye göre kayısıda yüzde 60 düşüş var. Geçen sene kadar olması imkansız. İklimlerin bozulması mı diyelim artık kayısı olmuyor. Geçen sene don vurdu, bu sene sis vurdu. Seneye de ne vurur onu Allah bilir."

‘Üç senedir cepten yiyoruz’

aw196932-07.jpg

Kayısı üreticilerinden Hamza Abiç ise geçen senenin zararını karşılamadan bu sene de sis ile karşılaştıklarını belirtti. Tomurcukların üzerinde biriken suyun gece dona neden olduğunu aktaran Abiç, şu ifadeleri kullandı: “Her zaman kazandırmıyor bazen de zarara neden oluyor. Bu sene cepten götürecek. Rızkın kefili Allah'tır. Yapabileceğimiz bir şey yok. Geçen seneye göre bazı yerlerde yüzde 60, bazı yerlerde ise yüzde 100 düşüş var. Bazı ağaçlarda 3-5 kilo var. Bazı ağaçların üzerinde ise hiç meyve yok. Tam 3 sezondur bahçeden verim alamıyoruz.” (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.