Yarın o büyük depremin yıldönümü: Bingöl’de ne değişti?

Yarın o büyük depremin yıldönümü: Bingöl’de ne değişti?

Bingöl’de 1 Mayıs 2003’te meydana gelen depremin üzerinden 21 yıl geçti. Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, “Hasarların en aza indirilmesi için asıl önemli olan depremden önce alınacak tedbirlerdir” dedi.

AMİDA HABER - 1 Mayıs 2003’te Bingöl’de meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremde, kayıtlara göre 176 kişi hayatını kaybetti, 521 kişi de yaralandı. Yüzlerce kişi de evsiz kaldı.

Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, depremin hafızalarda, bıraktığı travmaya dikkat çekerek, “Depremin meydana getirdiği hasar ve acıların felaketten sonra sergilenen yardımlaşma ve dayanışma ruhuyla kısa sürede giderilmesi elbette önemlidir. Ancak bu acıların bir daha yaşanmaması ve oluşabilecek hasarların en aza indirilmesi için asıl önemli olan depremden önce alınacak tedbirlerdir” dedi.

bingol-depremi-1-mayis.jpg

Depreme dayanıklı binalar

Depremden korunmak için dayanıklı binaların inşa edilmesi gerektiğine dikkat çeken Usta şunları söyledi: “Ülkemizin büyük bir bölümü, özellikle de ilimiz ciddi deprem kuşakları üzerinde bulunmaktadır. Bu nedenle, geçmişte yaşanan depremlerin günümüzde ve gelecekte de yaşanması kaçınılmazdır. Burada önemli olan husus; depremle yaşayabilmeyi öğrenmek, toplumun geniş kesimlerinde konuyla ilgili farkındalık oluşturmak, kamu kurumlarımız, yerel yönetimlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve vatandaşlarımızla bütünlük ve dayanışma içerisinde muhtemel depremlere hazırlıklı olmak; yapı stoklarımızı, evlerimizi ve işyerlerimizi yaşadığımız zamanın bilimsel verileri ışığında teknolojinin imkânlarını da kullanarak depreme dayanıklı şekilde inşa edebilmektir. Çünkü söz konusu insan hayatıdır ve insan hayatı her şeyden daha değerlidir. Unutmayalım ki insanın canına kast eden deprem değil ihmaldir, tedbirsizliktir, yapılardır” dedi. (Haber Merkezi)

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.