Amedspor UEFA’ya başvuracak

Amedspor UEFA’ya başvuracak

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu Amedspor’a yapılanların karşılıksız kalmaması çağrısı yaptı.

AMİDA HABER - Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, Amedspor Şeyhmus Özer Tesisleri’nde açıklama yaptı. Açıklamaya iş insanları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve milletvekilleri katıldı.

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, Amedspor kafilesine gece konakladıkları otelde başlayan saldırıların, sahada da devam ettiğini hatırlattı. Bursaspor taraftarının 1990’lı yıllarda faili meçhul cinayetlerle anılan paramiliter güçlerin fotoğrafını taşımasını kınayan Eren, “Kürt toplumunun hafızasında, bütün karanlığıyla yer edinen bu sembollerin bir futbol müsabakası esnasında sergilemesiyle verilmek istenen mesaj ve tehditle yaratılmak istenen korku atmosferinin farkındayız” dedi.

amed2.jpg

‘Amedspor yalnız değildir’

Amedspor’un yalnız olmadığını belirten Eren, yaşananlara yetkililerinin tepkisiz kalmasını eleştirdi. Eren şunları söyledi: “Bu sebeple, öncelikle Spor Hukuku Açısından TFF’yi 05.03.2023 tarihinde oynanan müsabakada Bursaspor kulübü, futbolcuları, yetkilileri ve seyircisinin; sportmenliğe, oyun kurallarına ve TFF kararları ile talimatlarına ‘ağır biçimde’ aykırı davranışlar sergilemiş olmakla; Futbol Disiplin Talimatlarının gereğini yapmaya davet ediyoruz.”

Bursaspor’a ceza uygulanmalı

Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, Bursaspor oyuncu ve taraftarlarının futbola aykırı davranışları nedeniyle cezalandırılmasını istedi. Eren şöyle devam etti: “Bursaspor kulübünün hükmen mağlup sayılmasına, sportmenliğe, oyun kurallarına ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) kararları ile talimatlarına aykırı davranan Bursaspor futbolcularının tespit edilerek resmi müsabakalara katılmaktan men edilmesine, Bursaspor kulübünün lig süresince bütün resmi müsabakalarını seyircisiz oynamasına, taşkınlık yapan, fiziki saldırıda bulunan, kesici delici aletleri stada sokan, suçu ve suçluyu öven pankartlar taşıyan, ırkçı ve nefret içerikli çirkin ve kötü tezahürat yapan bütün seyircilerin tespit edilerek bu seyirciler hakkında ömür boyu bütün müsabakalara giriş yasağı getirilmesine ve uygun görülen diğer disiplin cezalarının da uygulanmasına, karar verilmelidir.”

UEFA’ya başvuru

Eren, Amedspor’un ırkçı ve ayrımcı davranışlar nedeniyle UEFA disiplin yönetmeliği uyarınca UEFA Etik ve Disiplin Kurulu’na başvuracağını ifade etti.

24 saat kulübün logosu kalsın

Eren, Amedspor’a gönül vermiş herkesi kulübün logosunu 24 saat süresince sosyal medya hesapları profil resimlerinde kullanmaya ve flamaları araç ve evlerine asmaya davet etti.

amed2-001.jpg

'Maçın tekrarı ile ilgili başvurularımız olacak'

Açıklamanın ardından Amedspor Kulüp Başkanı Selahattin Yıldırım gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin ‘Maçın tekrarı ile ilgili başvurunuz olacak mı’? sorusuna Yıldırım şu yanıtı verdi, “Kulüp avukatlarımızla bu durumu değerlendireceğiz. Federasyonun ilgili maddeleri gereği başvuruları yapacağız. Sadece TFF’ye değil, UEFA ve FİFA’ya da başvuracağız” dedi.

'Takımı sahadan çekmeyi düşünmedik'

Bir gazetecinin ‘Takımın sahadan çekmeye neden düşünmediniz’ sorusuna ise Yıldırım, “Ülkede yaşanan deprem felaketi ile beraber bütün tribünlerde ‘Üşüme Diyarbakır, seninleyiz’ diye sloganlar atıldı. Birlik ve beraberliğin oluştuğu ortamda futboldan kopmak, takımı sahadan çekmek, bu çok zor bir karar olacaktı. Bu nedenle takımı sahadan çekmeyi düşünmedik” ifadelerini kullandı.

Amedspor İstişare Başkanı Burç Baysal'da kısa bir konuşma yaptı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.