Bağıvar Diyarbakır'ın cazibe merkezi olacak: Bölge villa alanı oluyor

Bağıvar Diyarbakır'ın cazibe merkezi olacak: Bölge villa alanı oluyor

Dicle Nehri’nin doğal güzelliğinin en çok görünür olduğu Bağıvar cazibe merkezi haline geliyor. Büyük villa projeleri için anlaşmalara başlandı. Bir çok müteahhit villa projeleri için uygun arsa arıyor.

AMİDA HABER – Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde bulunan Dicle Üniversitesi ve çevresi, Kent Orman’ın arka kısımları villa yerleşim yeri olarak hafızalarda. Yaşanan enflasyondan dolayı bu bölgelerde arsa fiyatları katlandı. Bu nedenle müteahhitlerin birçoğu Sur ilçesinde bulunan Bağıvar bölgesinde iş tutmaya başladı. Depremden sonra bu bölge yoğun ilgi gördü. Dicle Nehri’nin etrafındaki bölgenin imara açılmasıyla kentteki müteahhitler Bağıvar bölgesine yöneldi.

Müteahhitler iş başı yaptı

villa-kabe-kepce.jpg

Son altı ayda 5 büyük projeye imza atıldı. Özellikle Bağıvar Köprüsü ile Kırklardağı’nın bulunduğu alanda projeler yoğunlaşıyor. Bazı müteahhitler Dicle Üniversitesi’nin arka tarafında bulunan Teknokent ile Bağıvar arasındaki bölgede villa yapımı için arsa aramaya başladı. Amida Haber’in aldığı bilgilere göre şuana kadar bir çok müteahhit arsa sahipleri ile toplantılar yaptı. Bazı müteahhitler ile arsa sahipleri arasında anlaşma sağlandı. Toplam beş proje için noterde imzalar atıldı.

Villa ruhsatı için başvurular yapıldı

villa-kabe-konteynir.jpg

Villa projelerinin gerçekleştirilmesi için Sur Belediyesi’nden ruhsat alımları için girişimler başladı. Müteahhitlerin alana girmesiyle bu bölgedeki arsa fiyatlarında da ciddi artışlar yaşandı. Dicle Nehri’nin iki tarafında yoğunlaşan villa yapımı çalışmaları hızlı kesmeden devam ediyor.

Villa projeleri hayata geçirildikten sonra Bağıvar bölgesinin Diyarbakır’da büyük bir cazibe merkezi haline gelmesi bekleniyor.

Bağıvar’a Diyarbakır Üniversitesi kuruluyor

villa-kabe.jpg

Diyarbakır’da bir özel üniversitenin kurulması için çalışmaların hızlandırıldığı, Dicle Nehri kıyısındaki eski içki fabrikasının yerinde “Diyarbakır Üniversitesi” adını taşıyacak üniversitenin kurulması için çalışmalara başlandı. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın da 1932’de açılan ve 2007 yılında kapatılan, Dicle Nehri kıyısında yer alan eski içki fabrikasının yerinde kurulması planlanan “Diyarbakır Üniversitesi” için destek sözü verdiği kaydedildi. Üniversitenin kurulması için bir yıl süren çalışma sonucu “DurmazAy Vakfı” kuruldu.Yılmaz’ın üniversite konusunu açan vakıf yöneticilerine “Diyarbakır gibi bir kentte bugüne kadar kurulmaması ayıptır” ifadeleriyle desteğini sunmuştu. AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu da vakıf yöneticileri ile toplanmış ve “Hayırlara vesile olsun” açıklamasında bulunmuştu.

Termal otel kuruluyor

Bağıvar sınırları içerisinde Dicle Nehri’nin kıyısında bir termal otelin kurulması için de çalışmaların yapıldığı öğrenildi. Yer keşfi ve fizibilitenin çalışmaları da yapıldı.

villa-kabe-proje-alani.jpg

20 bin metrekare imara açıldı

Bağıvar ve Dicle Üniversitesi ile Çarıklı sınırları içerisinde son dönemlerde 20 bin metrekare imara açıldı. İmarı yapılan bölgede en fazla 3 katlı yapılara izin veriliyor. Dicle Nehri’nin kıyısı ile Kırklardağı etrafında imara uygun yerler tamamen villa bölgesi olacak şekilde tasarlandı.

130 bin nüfus Sur’a kaydırılacak

villa-kabe-diclevadisi1.jpg

Amida Haber’in yetkililerden aldığı bilgilere göre Sur bölgesi, özellikle Bağıvar sınırları içerisinde bulunan ve yeni imara açılan yerler için 130 bin nüfusun oraya kaydırılması hedefleniyor. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde o bölgenin tamamen villa alanları olacağı ve bölgenin Diyarbakır için büyük bir cazibe merkezi haline geleceği kaydediliyor. Dicle Vadi Projesi tamamlandığında ise söz konusu bölge turizmin önemli merkezi haline geleceği kaydediliyor. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum