Belediye çalıştırdığı personele ‘güvenlik soruşturması’ yaptı

Belediye çalıştırdığı personele ‘güvenlik soruşturması’ yaptı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, şirket çalışanı statüsünden sözleşmeli statüye aldığı personele ‘güvenlik soruşturması’ yaptı. DİSK Bölge Temsilcisi Hasan Eroğlu, “Personel ilk alındığında güvenlik soruşturması yapılmıştı” dedi.

AMİDA HABER - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde “şirket eleman” statüsünde çalışan 380 kişi, yılbaşından önce “sözleşmeli” statüye alındı. 450 kişiden 70’inin “güvenlik soruşturması” ya da “uygunluk” nedeniyle elendiği belirtildi. Amida Haber’e konuşan DİSK Diyarbakır Bölge Temsilcisi, sözleşmeli statüye alınan personelin 3 yıl sonra kadroya geçeceğini belirterek, alımlarda haksızlık yapıldığını söyledi.

Kendi personeline güvenlik soruşturması

Sözleşmeye alınan personelin, “şirket elemanı” olarak işe başladığında güvenlik soruşturmasından geçirildiğini belirten Eroğlu, “Belediye kendi personeline güvenlik soruşturması yapıyor. Bunun mantığını anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi. Eroğlu, aynı kadroya alınacak, aynı şartlarda sahip kişilerden bazılarının elenmesini de eleştirerek, “Elektrik teknisyeni kadrosuna aynı şartlara sahip iki kişi başvurmuş, biri elenmiş. Bu elenmenin nedenini merak ediyoruz” dedi.

Ulaşım ve güvenlik dışarıda tutuldu

DİSK Bölge Temsilcisi Hasan Eroğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yönetiminin belediyenin ulaşım ve güvenlik personelini “sözleşmeli statünün” dışında tuttuğunu belirterek, “Bu personele haksızlık yapılıyor. Çünkü bu insanlar, 3 yıl sonra memur olacaklar. Bu hakkın ulaşım ve güvenliğe sağlanmaması doğru değil” diye konuştu. Eroğlu, alımlarla ilgili herhangi bir ilan ve duyuru yapılmamasını da eleştirdi.

Eroğlu, alımlardaki haksızlığın giderilmemesi durumunda, yasal yollara başvuracaklarını söyledi. (Amida Haber)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.