Büyükşehir’in bütün taşınmazları ‘hacizli’

Büyükşehir’in bütün taşınmazları ‘hacizli’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin ana hizmet binası dahil tüm taşınmazların hacizli olduğu anlaşıldı.

AMİDA HABER -Independent Türkçe’de yer alan habere göre, Diyarbakır’da 2019'daki yerel seçimlerden sonra kayyum atanan Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ait bütün taşınmazların hacizli olduğu ortaya çıktı.

Sayıştay raporuna yansıdı

Bu durum, Sayıştay'ın belediyeye yönelik denetiminin ardından hazırladığı rapora da yansıdı. Belediye tarafından kamu hizmetinde fiilen kullanılan ve haczedilemez nitelikte olan taşınmazların üzerinde haciz bulunduğunu tespit eden Sayıştay denetçileri, İcra İflas Kanunu'na göre devlet mallarının haczedilemeyeceğine işaret ederek, kamu hizmetinde fiilen kullanılan ana hizmet birimi binası dahil belediyeye ait tüm taşınmaz malların üzerinde haciz bulunduğunun tespit edildiğini aktardı. Kamu hizmetinde fiilen kullanılan taşınmazların üzerinde haciz bulunmasının mevzuata aykırı olduğunun belirtildiği raporda, bu taşınmazların üzerinde bulunan haczin kaldırılması için gerekli çalışmaların yapılması gerektiği kaydedildi.

Süs bitkileri ihalesiz alındı

Yapılan incelemede ayrıca geçen yıl şehirdeki yeşil alanlara, orta refüjlere, parklara ve ağaçlandırma sahalarına dikilmek üzere alınan 23 milyon 205 bin liralık ağaç, çalı, bitki ve lale soğanının mevzuata aykırı bir şekilde ihalesiz olarak alındığı da belirtildi. Bu alımlar Sakarya ve Kocaeli bölgesinde yer alan 4 ayrı firmadan her kalem için ayrı teklif alınarak gerçekleştirildi. Belediye yetkilileri, alımların meclis kararı ile, Kamu İhale Kanunu'nun "İstisnalar" başlıklı maddesine istinaden yapıldığını belirtse de Sayıştay denetçileri bu alımın istisna kapsamında değerlendirilemeyeceğine işaret etti. (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.