Diyarbakır Tabip Odası Genel Kurulu yapıldı

Diyarbakır Tabip Odası Genel Kurulu yapıldı
Diyarbakır Tabip Odası Olağan Genel Kurulu Diyarbakır Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda yapıldı.

AMİDA HABER- Diyarbakır Tabip Odası Genel Kurul’una Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, çok sayıda kurum temsilcisi ve sağlık emekçileri katıldı.

diyarbakir-tabip-odasi-genel-kurul-2.jpeg

Genel Kurul yaşamını yitiren sağlıkçılar anısına yapılan saygı duruşu ile başladı.

Genel Kurul’da ilk sözü alan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, aynı zamanda hekim olan tutsak siyasetçiler Selçuk Mızraklı ve Semra Güzel’i selamladı. Doktor İlhan Diken’i de anan Turan, Diyarbakır Tabip Odasının bir okul olduğunu söyledi. Tabip Odasının mücadele alanı olduğunu aktaran Turan, bu 4 yıllık sürecin mücadeleyle geçtiğine değindi. Kurumsal hafızanın aktarılması için yönetim kurulu olarak mücadele yürüttüklerini söyleyen Turan, bütün aktivistler ve yönetim kuruluna teşekkür etti. Turan, “Biz hastalarımızı ilgilendiren her konuda söz söylemek zorundayız. Bu her konu bizim mücadele alanımızdır. Bundan sonra da iyi hekimlik yapmaya devam edeceğiz ” dedi.

‘Savaşa karşı mücadeleyi büyütmeliyiz’

Ardından söz alan Diyarbakır DEM Parti milletvekili Adalet Kaya da, sağlıkta şiddet meselesi ve mobinge ilişkin hekim göçü yaşandığına dikkati çekti.

Bu hekim göçünün büyük kısmının bölge illerinde yaşandığına dikkat çeken Kaya, Diyarbakır Tabip Odası’na ise barış için verdiği mücadeleden ötürü teşekkür etti. “Anadilde sağlık hizmeti almak mücadelesi verip örgütlü bir savaş karşıtlığı direnişi veriyorsunuz” diyen Kaya, “Hepimiz biliyoruz ki var olan siyasal iktidar psikolojik, stratejik, askeri olarak çetin bir savaş hazırlığı içinde o nedenle işimiz halen çok fazla. Biz biliyoruz ki Kürdistan, Ortadoğu ve dünyada devletler savaşı ve faşizmi yükseltiyorlar. Bunun karşısında mücadele eden hekimler, halk savunucuları ve milletvekilleri var. Bu yükseltilmek istenen savaşa karşı barış sözünü, barış siyasetini, demokrasiyi, eşitlik ve özgürlüğü örmemiz gerekiyor. Bu hepimizin mücadelesidir. Yeni seçilecek arkadaşlara şimdiden mücadelelerinde başarılar diliyorum” ifadelerinde bulundu.

Ardından yapılan konuşmalarda da sağlığın önemine işaret edildi. Sağlık için kolektif mücadeleye değinen konuşmacılar, mücadelenin yürütülmesinin önemine işaret etti.

Genel Kurul yapılan konuşmalar ardından Yönetim ve Denetleme Kurullarının raporlarının okunmasıyla sona erdi. Oda Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu, Denetleme Kurulu ve Büyük Kongre Delegelerin seçimi için aday önerileri alındı. Yarın ise Tabip Odası’nda yeni yönetimi belirlenecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.