Diyarbakır Tarım Konseyi İcra Kurulu Uyardı: Anız Yakmayın, Toprağı Koruyun!

Diyarbakır Tarım Konseyi İcra Kurulu Uyardı: Anız Yakmayın, Toprağı Koruyun!
Diyarbakır Tarım Konseyi İcra Kurulu Uyardı: Anız Yakmayın, Toprağı Kurtarın! Diyarbakır Tarım Konseyi İcra Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada, hububat hasadından sonra yakılan anız yangınlarının can kaybına ve milyarlarca...

Diyarbakır Tarım Konseyi İcra Kurulu Uyardı: Anız Yakmayın, Toprağı Kurtarın! Diyarbakır Tarım Konseyi İcra Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada, hububat hasadından sonra yakılan anız yangınlarının can kaybına ve milyarlarca liralık maddi zararlara neden olduğunu belirtti. Konsey, anız yakmanın yasak olduğunu ve bu uygulamanın toprak verimliliğini düşürdüğünü, hava kirliliğine yol açtığını ve ekosisteme zarar verdiğini vurguladı.

Yaz aylarında hububat hasadından sonra yakılan anız yangınlarına ilişkin Diyarbakır Tarım Konseyi İcra Kurulu tarafında yapılan açıklamada, “Anız yakma sonucunda çıkan yangınlar, maalesef, her yıl can kaybına ve milyarlarca liralık maddi zararlara neden olmaktadır” denildi.

Diyarbakır Tarım Konseyi İcra Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada, hava sıcaklıkların yüksek olduğu yerlerde yakılan her ateşin kontrol dışına çıkma riskinin yüksek olduğunu belirterek, yangınların, etraftaki yanıcı maddelerin ısıya maruz kalarak tutuşması sayesinde hızlı yayıldığını belirtti.

‘Ekosistem tahrip oluyor’

Açıklamada “Anızın yakılması sırasında toprak yüzeyi 50 ile 750 derece arasında ısınmakta ve bu ısıyla toprak üstünde ve altında yaşayan canlılar yanmakta, yakılan anızlar sonucu havaya salınan karbon monoksit ve diğer zararlı gazlarla hava kirliliğini artırmakta, ekosistem tahrip olmakta, topraktaki organik madde miktarı azalmakta ve mikrobiyolojik aktivite gerilemektedir.

Özellikle topraktaki Karbon (C) ve Azot ( N) dengesi yok olmakta, toprağın su tutma kapasitesi azalmakta ve tarlalar verimsizleşmektedir. Bu tarlaların verimliliğini artırmak için daha yüksek maliyetli verim artırıcı girdiler/gübre daha fazla kullanılmaktadır.

‘Mikro organizmalar zarar görüyor’

Yapılan araştırmalarda; anız yakılması ile topraktaki küçük canlıların, mikro organizmaların yüzde 70’inin zarar gördüğü bunun da verimi düşürdüğü tespit edilmiştir. Tarımsal üretim sonucunda biçilmiş olan tahılların toprakta kalan kök ve sap artıkları parçalanarak toprağa karıştırılması toprağı organik madde bakımında zenginleştirdiği ortaya konulmuştur. Bu sebeple modern tarım tekniğinde anızı parçalamak ve toprağa karıştırmak en iyi yöntemdir” denildi.

‘Toprağın verimliliği düşüyor’

Anızın yakılması sonucu toprak verimliliğinin düştüğü ve üretim maliyetini artırdığının bilimsel olarak tespit edildiği belirtilen açıklamada, “Yasak olmasına rağmen halen devam eden anız yakmanın civardaki yerleşim yerlerine, biçilmemiş ürünlere ve özellikle ormanlara, koruluk ve ağaçlık bölgelere telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedir.

Tedbir olarak; hububat hasadı sırasında biçim mümkün olduğu kadar alçaktan yaptırılmalıdır. Hububat hasadı yapıldıktan sonra kalan anız (sap samandan) ya parçalanarak toprağa karıştırılmalı veya balyala haline getirilerek hayvan yemi ve ahırlarda altlık olarak kullanılmalıdır.

Özelikle sap ve samanlar sanayide kağıt ve karton yapımında kullanılabildiği için bu sanayinin gelişmesi teşvik edilmelidir. Bu nedenden dolayı bölgemizde hububat hasadı sürecinde çiftçilerin yanı sıra ilgili kurum ve kuruluşların da gerekli duyarlılığı göstermesi ve tedbir almaları gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.