Diyarbakır TSO’dan ‘baskın’ açıklaması: Yatırımcıyı ürkütür

Diyarbakır TSO’dan ‘baskın’ açıklaması: Yatırımcıyı ürkütür
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, iki işletmeye yönelik baskın olayına tepki gösterdi. Kaya, “Bu tür eylemler ister istemez yatırımcıyı ürkütür” dedi.

Diyarbakır TSO’dan ‘baskın’ açıklaması: Yatırımcıyı ürkütür

Diyarbakır’da bir grup, İsrail'in Filistin'e dönük saldırılarını gerekçe göstererek Starbucks ve Burger King şubelerine baskın yaptı. Baskın sonrası gözaltına alınanlar dün serbest bırakılırken, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya yaşanan olayları değerlendirdi.

Kaya, İsrail'in katliamlarının kınanmasının demokratik bir hak olduğunu, ancak iş yerlerinin hedef alınmasının ‘kabul edilemez’ olduğunu söyledi.

'EYLEMLER ÜYELERİMİZE BÜYÜK ZARAR VERİYOR'

Mehmet Kaya, "Eylem yapacaksanız demokratik yöntemleri kullanacaksınız, başkalarının yaşam alanlarına, özgürlük alanlarına müdahale etmeyeceksiniz. Yani bu kültür bu kentte var. Bu kültürün karşısında eylem yapmak hem üyelerimize, hem kentimize büyük zararlar veriyor. Çünkü turizmde gittikçe pay alan bir kentten bahsediyoruz” dedi.

‘BU GİRİŞİMLERİN KARŞISINDAYIZ’

Kentin dokusunun korunması gerektiğini vurgulayan DTSO Başkanı Kaya, "Bu dokuya zarar verdiremeyiz. Kimse de buna izin vermez. DTSO olarak 23 bin üyesi olan bir kuruluşuz. Bizim buna sessiz kalma şansımız yok. Bu anlamda üyelerimizin ve kentimizin bu saldırılardan aldığı zararın önüne geçmek zorundayız. Üyelerimizi ve kentimizi rahatsız eden bu girişimlere karşıyız" diye konuştu.

‘EMNİYET SESSİZ KALDI’

İş insanlarının saldırılara karşı sessiz kaldığına dair eleştirilere değinen Kaya, "Sessizlikten çok yapılanların yanlış olduğunu, muhataplarıyla görüşme sürecimiz vardı. Ama görüldü ki bazı kesimlerle sadece diyalog yaparak çözemiyorsunuz. Kolluk kuvvetlerinin, emniyetin bu işlere oldukça sessiz olması bizi daha çok rahatsız etti. Bir iş yerine saldırı olacak, siz sessiz kalacaksınız. Son saldırı bardağı taşıran adım oldu. Buna karşı birlikte durduk" şeklinde konuştu.

‘YATIRIMCILAR ÜRKECEK’

Yaşanan saldırıların yatırımcıları ürküttüğünü söyleyen Kaya, "Bölgenin en önemli özelliği, beşeri sermayesi yani genç nüfusumuzdur. Kentte eğitimde ve istihdamda olmayan çok sayıda insanımız var. Biz bu insanların batıya fındık, pamuk toplamaya gitmelerini istemiyoruz. Bu tür eylemler ister istemez yatırımcıyı da ürkütür. Yatırımcı 1-2 yıllığına değil, 20-50 yılı hesaplayarak gelir. Bu tür yatırımları son dönemlerde kentimize çekmeye başladık. Şimdi tam da böyle bir dönemde bu yatırımcıları ürkütecek, bu davranışları çok masumane okumamak lazım" ifadelerini kullandı.

‘HÜKÜMETİN İŞİN ÜZERİNE GİTMESİ LAZIM’

Saldırılara dair İçişleri Bakanlığını da bilgilendirdiklerini aktaran Kaya, cezasızlığın söz konusu gruplara cesaret verdiğinin altını çizdi. Kaya, şunları söyledi: "Hükümetin, yerel yönetimin, sivil toplumun bu işin üzerine gitmesi gerekiyor. Bu hepimizin ortak görevidir. Bu kentte huzuru bozdurmayacağız, diyalogları kestirmeyeceğiz. Herkes bulunduğu yerde protesto ve eylemlerini yapabilecek özgürlük alanları olmalı. Ama bu özgürlük alanları hiç kimsenin özgürlük alanını zedeleyecek veya onların özgürlük alanını kesecek eylemlere dönüşmemeli” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.