Diyarbakır’da arama kurtarma eğitimi!

Diyarbakır’da arama kurtarma eğitimi!
6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından "Arama Kurtarma" ekipleri oluşturan Diyarbakır Umut Kervanı, AFAD bünyesinde eğitim almaya başladı.

Diyarbakır’da arama kurtarma eğitimi! 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından "Arama Kurtarma" ekipleri oluşturan Diyarbakır Umut Kervanı, AFAD bünyesinde eğitim almaya başladı.

AFAD başkanlığı tarafından yurt genelinde yürütülen "AFAD Gönüllülük" projesi çerçevesinde "Destek AFAD Gönüllülük Eğitimleri" veriliyor.

50 binden fazla insanın vefatı ile sonuçlanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Diyarbakır Umut Kervanı, "Arama Kurtarma" ekibini oluşturdu. İlk eğitimlerine Diyarbakır AFAD Genel Müdürlüğünde başlayan Diyarbakır Umut Kervanı, uzman eğitimciler tarafından hızlı AKUT nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli, araç gereçlerin tanıtımı gibi alanlarda çalışmalarını sürdürüyor.

Pratik ve teorik olarak enkazda canlı arama, enkaz kaldırma, sismik-akustik dinleme, ekip çalışması, ekipmanların tanıtımı ve kullanımı gibi birçok eğitimler alınıyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Diyarbakır Umut Kervanı Arama-Kurtarma ekip sorumlusu Davut Yazgil, "Türkiye deprem bölgesi olan bir yer. Nerdeyse bütün iller deprem riskiyle karşı karşıyadır. Malumunuz Türkiye, çok büyük bir afet geçirdi. 6 Şubat depreminde 11 il aynı anda etkilendi ve bu depremde ciddi bir arama kurtarma ekibine (AKUT) ihtiyaç vardı. Bizlerde 6 Şubat depreminden sonra Diyarbakır Umut Kervanı olarak arama kurtarma ekibi oluşturma isteğimizi AFADA bildirdik. 6 Şubat depreminden sonra Türkiye'nin hemen hemen her ilinde bu konuda AFAD'da eğitimler veriliyor. Başvurumuz onaylandı, şu an eğitimdeyiz. Eğitimde özellikle hızlı arama kurtarma durumlarında nereler yapılması gerektiğini hepsini burada görüyoruz ve görmeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Yazgil, "Ekiplerimiz 27 kişiden oluşmaktadır. Ekibimizin içinde AKUT dışında lojistik, medikal, planlama birimlerimiz var. Umut kervanı olarak Türkiye genelinde insani yardımlarda bulunuyoruz. En küçük afette, en küçük problemde bile dernek olarak her tarafa koşturup yardım ediyorduk. Ama bu sefer özellikle afetlerde AKUT olarak 'ne yapabiliriz?' bunun için bir çalışma yaptık. Diyarbakır Umut Kervanı vakfı ekiplerimiz oluşturuldu ve AFAD'da eğitimlerimiz devam ediyor. Eğitimler peyderpey yapılacak. Şu an biz ilk etapta 5 günlük bir eğitimdeyiz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.