Diyarbakır’da avukatın kolunu kıran polisin görüntüsü ortaya çıktı

Diyarbakır’da avukatın kolunu kıran polisin görüntüsü ortaya çıktı
Diyarbakır’da araç park tartışması sırasında avukat Hakim Marol'un kolunu 3 yerden kıran polisin görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde, polis Marol'un kolunu var gücüyle büktüğü görülüyor.

Diyarbakır’da avukatın kolunu kıran polisin görüntüsü ortaya çıktı! Diyarbakır’da araç park tartışması sırasında avukat Hakim Marol'un kolunu 3 yerden kıran polisin görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde, polis Marol'un kolunu var gücüyle büktüğü görülüyor.

Diyarbakır Barosu’na kayıtlı avukat Hakim Marol'un aracını park etmek istediği yer için trafik polisine "Park için müsait mi?" diye sorması ve polisin "Sen git cezan arkadan gelir" yanıtı vermesi üzerine başlayan olay, güvenlik kameralarına yansıdı. 1 Aralık Saat 17.00'de Diyarbakır’ın Sur ilçesi Gazi Caddesi'nde yaşanan olayın görüntüleri Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma dosyasına girdi.

Kolu kırıp uzaklaştı

Dosyaya eklenen görüntülerde, trafik polisinin aracının önünde 2 polisle başlayan tartışma bir anda arbedeye dönüşüyor.  Kayıtta, saldırıya çevredeki sivil polisin dahil olmasıyla polis sayının 7-8’e çıkıyor ve Marol'un darp edildiği görülüyor. Tartışmayı başlatan trafik polisi bir anda, Marol'u sol kolunu var gücüyle ivme kazanması için önce sola daha sonra sağa doğru çevirdiği görüntülere net bir şekilde yansıdı. Marol'un kolunun üzerine eğilmesi ve kırıkların anlaşılması üzerine polisi olay yerinden hızla uzaklaşıyor.

'İşkence içeriyor'

Meslektaşına uygulanan şiddetin, "işkence içerir şekilde olduğunu" belirten Baro Başkan Yardımcısı Mehdi Özdemir, "1 Aralık 2023 tarihinde, Sur ilçesi Gazi Caddesi'nde kolluk görevlilerince, avukat meslektaşımıza şiddet uygulanmış ve kolunda kemik kırığı meydana gelmiştir. Soruşturma dosyasına yansıyan görüntü içerikleri, şüpheli kolluk görevlilerince, yersiz ve görev gereklerine uygun olmayacak şekilde meslektaşımıza işkence içerir şekilde şiddet uygulandığı tespit edilmiştir" dedi.

Özdemir, "Söz konusu olay kapsamında, işkence uygulandığı görüntülerle ve kolda üç kırık oluşacak şekilde yaralandığı sağlık belgeleriyle tespitli olmasına karşın, failler hakkında gözaltı ve tutuklama gibi koruma tedbirlerine başvurulmamış, idari açıdan görevlerinden uzaklaştırılmamışlardır" diye belirtti.

'Ayrıcalıklı yargılamayla failler cezasız kalmakta'

Faillerin kolluk görevlileri olması durumunda cezasızlık politikasının devreye girdiğini ileri süren Özdemir, "Türkiye’de kolluk görevlilerinin insan haklarını ihlal etmekle suçlandığı hallerde; fail konumundaki kişiler bakımından öngörülen ayrıcalıklı yargılanma usulleri ve sağlanan güvencelerle, fail/failler cezasız kılınmakta ve ağır insan hak ihlallerine sebep olunmaktadır. Söz konusu yargılamada, şüpheli kolluk görevlilerinin doğru suç tanımı üzerinden işkence kapsamında yargılamalarının yapılması, idari açıdan görevden uzaklaştırılmaları ve cezalandırılmaları gerekmektedir" ifadelerinde bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.