Diyarbakır’da Büyük Felaket! Gece 05:30’da Başladı Ve Hala Sürüyor!

Diyarbakır’da Büyük Felaket!  Gece 05:30’da Başladı Ve Hala Sürüyor!
TPAO Bölge Müdürlüğü'ne ait olduğu belirtilen bir yakıt tankından sızan petrol Başlar Barajı ve Kasımlı Çayı’na aktı. Durumdan rahatsız olan vatandaşların başvurusu üzerine yetkililer, sızıntıya müdahale etti. Sızıntı Bismil ovasına doğru yönelirken, Bismil ilçesi yakınlarında bu kez Dicle Nehrine akacak. Büyük bir çevre ve insan sağlığı riski barındıran bu duruma acil müdahale edilmesi bekleniyor.

Diyarbakır’da Büyük Felaket!  Gece 05:30’da Başladı Ve Hala Sürüyor! Bir yakıt tankından sızan petrol Başlar Barajı ve Kasımlı Çayı’na aktı.

Engin ÖZTÜRK- Ömer TÜRK-Süleyman AYDIN/ ÖZEL HABER

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Batman Bölge Müdürlüğü'ne ait olduğu belirtilen Diyarbakır'ın Hazro İlçesi Dedaş Köyü yakınlarındaki bir yakıt tankına bakım ve onarım çalışması yürütürken, iddiaya göre gece 05,30 civarında ellerinde patladı.

ACİL MÜDAHALE İSTENDİ

Bu patlamayla sızan ham petrol, tarım arazilerine, tarım arazilerinin sulanması için yapılan Başlar Barajı ve Kasımlı Çayı’na aktı. Durumdan birinci derecede etkilenen çayın geçtiği Kumluk Muhtarlığı Topçay ve Akçay Mahallelerinde ikamet eden vatandaşlar, yetkililere başvurarak duruma acil müdahale etmesini istedi.

TPAO MÜDAHALE ETTİ

Kilometreler boyunca Kasımlı Çayı’na akan ham petrolün çevreye ve insan sağlığına zarar verdiği belirten söz konusu mahallelerin bağlı olduğu Kumluk Mahalle Muhtarı Nuri Güneşli, duruma tepki gösterirken, olay yerine gelen TPAO yetkilileri duruma müdahale etti.

ÇALIŞMA SÜRÜYOR

İş makinesi ve süzgeç makineleriyle Kasımlı Çayı’na giren işçiler, sızan petrolün önünü kesmek için önce set oluşturdu, yapılan gölet ile petrolün çevreye dağılmaması için çalışma yürüten işçiler, süzgeç makineleri ve vidanjörlerle petrolü çekmeye çalışıyorlar.

MUHTAR: SAĞLIK KORKUMUZ ÜST SEVİYEDE

Kumluk Mahallesi Muhtarı Nuri Güneşli de TPAO’nun çalışma alanına gittiğini ve yapılan gölette bunun temizlenmesi için çalışma yürütüleceğini belirterek, “Ancak bunun tam olarak temizlenmeyeceğinden endişeliyiz. Bu zarar ziyan bir tarafa da sağlık korkumuz üst seviyede. Çocuklarımız da bu dere kenarında oyun oynuyorlar. Hangisi ne şekilde etkilenecek bilmiyoruz. Bizi yalnız bırakmasınlar. Bahçelerimiz, kuyularımız hepsi dere kenarında. Acil acil yardım talep ediyoruz” dedi.

KASIMLI ÇAYI VE BAŞLAR BARAJI PETROLLE DOLDU

Olayla ilgili Özgür Haber’in ulaştığı Akçay Mahalle Sakini ve Muhtar azası Tarık Şasıcı, “Hazro bölgesinde bakım ve onarım yaparken ellerinde patlıyor. Gece 5,30’dan beri Kasımlı Çayı’na akıyor. Başlar Barajı da olduğu gibi petrolle doldu” dedi.

“ÇEVRE FELAKETİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Tarım için yapılan Başlar Barajı’nın büyük risk içerisinde olduğunu kaydeden Şasıcı şöyle devam etti:

“Bayramdan sonra ekinlerin sulanması gerekiyordu. Bu durum tarımı öldürdü. Hayvanların içme suyunu buralardan temin ediliyordu. Bu da gitti tam bir çevre felaketiyle karşı karşıyayız. Hiçbir yetkiliye ulaşamıyorum.

PETROL DİCLE NEHRİYLE BULUŞURSA FELAKETİN BOYUTU ARTACAK

Kumluk Muhtarlığı Topçay Köyü’nde çalışmalara başlandığını burada bir gölet yapılmış ve vidanjörlerle petrolü çekmeye çalışıyorlar deniliyor ama gece başlayan petrol akışı hala sürüyor. Hazro Dedaş köyünden başlayıp Bismil ovasına kadar gidiyor. Bismil yakınlarında Dicle Nehrine bağlanıyor ve orada da çok ciddi bir çevre felaketine yol açacak.

“BU PETROL VE KİMYASAL YÜZ YIL TEMİZLENMEZ”

Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Elimizde sadece içme suyu için kuyulardan temin ediyoruz. Bu bize mi yeter hayvanlara mı yeter bilmiyoruz. Bu petrol ve kimyasal yüz yıl temizlenmez. Akan akıyor dere kenarlarına yapışan kimyasallar yüzyıl buralarda kalacak.

“MADDİ, MANEVİ TEHDİT ALTINDAYIZ"

Birileri gelip burada çalışma yapacak. Hem maddi hem manevi tehdit altındayız. Kumluk Muhtarlığı Akçay ve Topçay Mahallesi doğrudan etkileniyor. Yaklaşık 60 hane bundan doğrudan etkileniyor. Binden fazla büyükbaş hayvan var. 1000’e yakın nüfus çok ciddi risk altında. Acilen tüm çevrecileri buraya davet ediyorum. Tüm yetkilileri acilen müdahaleye davet ediyorum, dere islah çalışmaları yapılmalı ve sağlık konusunda bizlere yön vermelerini bekliyoruz”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.