Diyarbakır'da kayyımdan DEM'e geçen borç miktarı belli oldu

Diyarbakır'da kayyımdan DEM'e geçen borç miktarı belli oldu
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun Sümer Park’ta seçildikten sonra ilk kez gazetecilerle bir araya geldi. Eş Başkanlar kayyımların yaptığı harcamalar ve borçlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

AMİDA HABER - Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Serra Bucak, belediyenin kayyımlardan kalan borcunun 2 milyar 438 milyon TL olduğunu açıkladı.

serra-bucak-dogan-hatun1.jpg

Eş Başkan Serra Bucak'ın açıklamaları:

*Kayyımdan kalan genel borç: 2 milyar 438 milyon

*Birimlerimizden gelen ihalesi yapılmış ve muhasebe kayıtlarına yansıyan borç 3 milyar 640 milyon

*DİSKİ borç 907 milyon

*İhalesi yapılmış ve muhasebe kayıtlarına yansıyan borç 200 milyon

Toplam: 7 milyar 187 milyon TL

* Firmalara hak ediş yapılmamış, ödemelerin tümü seçim sonrasına bırakılmış.

* Basın Yayın ve Halkla İlişkilerin 2024 bütçesinin yüzde 62'si harcandı. Bunun seçim sürecinde billboard ve afişlere harcandığını düşünüyoruz.

Kayyım döneminde yapılan bütçe harcamalarıyla ilgili araştırmalarının devam ettiğini söyleyen Bucak, önümüzdeki günlerde daha net bilgiler paylaşacaklarını ifade etti.

Hatun: Hedefimiz bütün taşınmazları geri almak!

Basın toplantısında konuşan Eş Başkan Doğan Hatun ise taşınmazlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Hatun, kayyım tarafından 13 taşınmazın satışı yapıldığını açıklayarak bunlardan 8 parselin Yenişehir'de imarlı olduğunu söyledi.

* 5'i Kayapınar'da villa alanı olarak satıldı.

* 15 taşınmazın 12'si 28 Mart'ta gençlik spora devredildi.

* Taşınmazlar diğer kamu kurumlarına tahsis edildi. Altısı Ocak ve Şubat'ta yapıldı.

* 31 Mart 8 Nisan tarihleri arasında 411 milyon ödeme yapılmış.

Avukatların meclis kararlarını incelediğini belirten Hatun, "Temel hedefimiz bütün taşınmazları tekrar halkın hizmetine koymak" dedi.

Eş Başkanlar gazetecilerin sorularını yanıtladı

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bucak, “70 otobüsümüz arızalı. Birçok otobüsümüz farklı yerlere hibe edilmiş. Klimalarımızın neredeyse hiçbiri çalışmıyor” dedi.

Gazetecilerin Peygamber Sevdalıları’nın düzenleyeceği mitinge “ücretsiz araç tahsis edilmemesi” ile ilgili sorusunu ise Eş Başkan Doğan Hatun yanıtladı. Hatun, “Araç ile ilgili sorun var, 70 otobüsümüz arızalı. Talebi karşılamak söz konusu değil. Şehir merkezinde kendi istedikleri yerde araç verebiliriz. Belediyeyi kazandığımız zaman herkese eşit hizmet vereceğimizi söylemiştik. Basına yansıdığı gibi bir durum söz konusu değil” dedi.

Dosso Dossi konseri

Dossi Dossi’nin organize etmek istediği konsere dair soruyu da yanıtlayan Hatun, ‘2023 deprem öncesi protokol var. Bu tarihlerde belediye bünyesinde söz konusu tarihler için 'uygundur' denilmiş. Bizden talep edilen ciddi bir bütçeydi. Bu ekonomik krizde bu halkın giderlerini oraya harcanacak bir şey değil. Kültür Daire Başkanlığı’mız böyle bir şeyin bileşeni değil” dedi. (Haber Merkezi)

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.