Diyarbakır’da ‘şiddete’ karşı eylem!

Diyarbakır’da ‘şiddete’ karşı eylem!

Öğretmenlere yönelik şiddete karşı iş bırakma eylemi yapan öğretmenler adına konuşan Eğitim Sen 1 Nolu Eş Başkanı Faruk Ercan, “‘Bu ülkede okulda öğretmen öldürüldü! Söz bitti!’ dedi.

AMİDA HABER - Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi’ne üye eğitimciler, Rojava Parkı’nda bir araya geldi. Eğitimciler adına konuşan Eğitim Sen 1 Nolu Eş Başkanı Faruk Ercan, okullarda eğitim emekçilerinin şiddetin hedefi olmaya devam ettiğini ifade etti.

egitimsen-aciklama1.jpg

“Bu ülkede okulda öğretmen öldürüldü! Söz bitti!” diyen Ercan şunları söyledi: “Şiddetin, cinayetin tek bir faili olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Cinayetin arkasındaki zihniyet, bizleri ötekileştiren, her fırsatta tehdit ederek hedef haline getiren, mesleğimizin itibarını ayaklar altına alanlardır. Bir toplumun uygarlık düzeyi, öğretmene verdiği değerle ölçülür.”

img-20240510-105811.jpg

‘Okullarda güvenlik arttırılmalıdır’

Öğretmenlerin can güvenliklerinden endişe duyduğunu ve can güvenliğin sağlanması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiği aktaran Ercan, şu çağrıda bulundu:

“Okulda şiddetin son bulması için MEB'i acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırıyoruz. Okullarda yaşanan şiddet olaylarındaki korkutucu tırmanışı engellemek için bir an önce eğitimde şiddet yasası çıkarılmalıdır. Eğitim kurumlarının tümünde, şiddetle mücadele etmek için alınması gereken somut önlemleri, ne yapılacağınım ve nasıl önleneceğini gösteren bir eylem planı hazırlanmalıdır. Failler toplumun vicdanını rahatlatacak ve yeni olaylar açısından caydırıcı olacak şekilde cezalandırılmalıdır. Özel ya da devlet okulu fark etmeksizin, derhal tüm okulların güvenliği sağlanmalıdır. Ahlak bekçiliğine soyunan RTÜK'ün toplumsal şiddeti başlıca gündemi haline getirip, mafya ve suç temalı TV yapımlarını denetlemesi sağlanmalıdır. İçine bin bir tane gereksiz ve hatta zararlı içeriklerle doldurulan müfredat yerine şiddetin çağdışı ve yanlış olduğunu öğreten, toplumsal yaşam dersleri içeren öğretim programları hazırlanmalıdır.” (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.