Diyarbakır'daki STK'ler açıkladı: 11 ayda 700 işkence vakası

Diyarbakır'daki STK'ler açıkladı: 11 ayda 700 işkence vakası

Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri, 2022 yılının ilk 11 ayında; işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı iddiasıyla toplam bin 130 kişinin yardım istediğini, 700’ünün işkcence gördüğünü beyan ettiklerini açıkladı.

AMİDA HABER - Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle açıklama yaptı. İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, son yıllarda baskıcı ve antidemokratik uygulamaların arttığını söyledi. Hak ihlallerinin katmerleştiğine dikkat çeken Zeytun,

Merkezi Hapishaneler Komisyonunun 2022 yılı verilerine göre en az 651’i ağır olmak üzere 1517 hasta mahpus bu haklardan yoksun şekilde hapishanelerde tutulmaktadır. Hasta mahpusların nitelikli sağlık hizmetine erişim hakları Devlet tarafında ihlal edilmekte ve hapishane süreci mahpuslar açısından sürekli bir işkenceye dönüşmektedir. Türkiye hapishanelerindeki uygulamalar ve mahpusların durumuna karşı ilgililerin yaşadığı kayıtsızlık nedeni ile İHD Merkezi Hapishaneler Komisyonunun 2022 yılının ilk 11 ayındaki verilerine göre en az 70 hapishanelerde yaşamını yitirmiştir” dedi.

İşkence, kadın cinayetleri

Türkiye’nin altına imza attığı uluslar arası anlaşmalara rağmen işkencenin devam ettiğini belirten Zeytun, şunları söyledi: “2022 yılının ilk 11 ayında; TİHV’e işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı iddiasıyla toplam bin 130 kişi başvurmuştur. Başvuranların 700’ü aynı yıl içinde işkence ve kötü muamele gördüklerini belirtmişlerdir. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun açıkladığı verilere göre 2022 yılının ilk 11 ayında en az 310 kadın erkek şiddeti nedeniyle, en az 248 kadın ise şüpheli bir biçimde hayatını kaybetmiştir.” (Amida Haber)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.