Eğitim-Sen’den seçmeli ders açıklaması

Eğitim-Sen’den seçmeli ders açıklaması

Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı No’lu Şube Eşbaşkanı Emine Akşahin, “Seçmeli derslerin belirlenmesi sürecinde hangi nedenle olursa olsun mağdur edilen veli ve öğrencilerimizin yanında olacağız” dedi.

AMİDA HABER - Eğitim Sen Diyarbakır Şubeleri, seçmeli derslere dair basın toplantısı düzenledi. 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Emine Akşahin, anadilin önemine işaret etti. Dilin toplumların kimliği olduğunu, çocukların anadili ile eğitim görmesinin önünün açılması gerektiğini belirten Akşahin, “Yönetenler geri bırakmak istedikleri toplumların öncelikle dil ve kültür bazında gelişmelerinin önünü kapatmaktadır. Bununla beraber bu ülkelerde resmi dil dışındaki tüm diller yasaklanmakta ya da pasifize edilmektedir” dedi.

‘Yönlendirmenin karşısında olacağız’

Anadilde eğitimden mahrum büyüyen çocukların negatif etkilendiğini belirten Akşahin şunları söyledi: “Biz Eğitim Sen olarak tüzüğümüzde de belirttiğimiz gibi bu topraklarda tüm halklar anadilleriyle eğitim almalıdır diyoruz. Bunun dışında hiçbir seçenek dillerin yaşatılmasında çare olamaz. Tüm bu belirleme ve gerçekler ortadayken aynı zamanda seçmeli dersler ile ilgili de bir süreç yürümektedir ve biz bu konu ile ilgili görüş ve tespitlerimizi de paylaşmak istiyoruz. Seçmeli derslerin belirlenmesi sürecinde hangi nedenle olursa olsun mağdur edilen veli ve öğrencilerimizin yanında olacağımızı bir kez daha belirtiyor, eğitim politikalarına ilişkin her konuda olduğu gibi bu konuda da her türlü siyasal ve ideolojik yönlendirmenin karşısında duracağımızın bilinmesini istiyoruz." (Amida Haber)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.