‘Kürtçe kafenin’ sahibi hapsedildiği evinde konuştu: Sözlerim çarpıtıldı!

‘Kürtçe kafenin’ sahibi hapsedildiği evinde konuştu: Sözlerim çarpıtıldı!
Kürtçe hizmet vereceğini açıkladığı için elektronik kelepçe takılarak eve hapsedilen Pîne Kafe’nin sahibi Ramazan Şimşek, iki sokak ötedeki işyerine gidemiyor. Şimşek, işlerini telefonla yürütebiliyor.

AMİDA HABER - Diyarbakır’ın Yenişehir İlçesi’ndeki Sanat Sokağı’nda Pîne isimli kafenin işletmecisi Ramazan Şimşek, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı'nda Kürtçe hizmet vereceğini açıkladığı için gözaltına alındı. Mahkeme, Şimşek’in ayağına elektronik kelepçe takarak, ev hapsi verdi.

‘Bahçeye dahi çıkamıyor’

ramazan-pine.jpg

Şimşek, ev hapsinde olduğu için iki sokak ötedeki kafeteryasına gidemiyor. İhtiyaçları ise, ziyarete gelen arkadaşları ve yakınları tarafından gideriliyor. Şimşek’in, Kürtçe hizmet verdiği için gözaltına alınmasına sebep olduğu Pîne Kafe iki sokak ötede. Ancak ev hapsinde olduğu için, sınırları yaşadığı dairenin dış kapısına kadar. Şimşek, kapının dışına çıktığı an, elektronik kelepçe sinyal verdiği için, polis kontrole geliyor.

‘Hapishanede gardiyan, evde ben kapatıyorum’

ramazan-simsek-pine-kafe.jpg

Gözaltına alınmadan önce işlettiği kafeyi ev olarak da kullandığını belirten Şimşek Amida Haber’e konuştu. “Ev hapsi cezası aldığı zaman, evim yoktu kiralık ev buldum” diyen Ramazan Şimşek yaşadıklarını şöyle anlattı: "Evim olmadığı için birkaç gün zaman kazandım, kısa sürede ev buldum ve yasağım başladı. Bu duruma yabancı değilim; daha önce 4 defa tutuklandım ve yaklaşık 6 yıl cezaevinde kaldım. İlk defa ev hapsi alıyorum. Hapishanede gardiyanlar kapıyı kapatıyor, evde ise üzerime kapıyı ben kapatıyorum. İkisi de sonuçta hapishane. Çok farkları yok."

Spor ve kitap…

ramazan-simsek-pine-kafe1.jpg

Ev hapsinde spor ve kitap okumayı aksatmayan Ramazan Şimşek, günlük rutinini bozmadığını söyledi. Kafeteryadaki işleri telefon aracılığıyla halleden Şimşek, "Gün içerisinde uyanıyorum, kahvaltımı yapıyorum, ev içerisinde sporumu yapıyorum, kitaplarımı okuyorum, Pine kafedeki işlerimi yeğenlerim veya destekçilerin aracılığıyla hallediyorum. Kafede ne var, ne eksik, nasıl yapılması gerekiyor diye onlarla konuşuyorum. Bu yüzden sürekli iletişim halindeyiz. Günüm böyle geçiyor. Zaman zaman desteklemek içim misafirler geliyor. Onları ağırlıyorum” diye konuştu.

'Sözlerim çarpıtıldı'

Ramazan Şimşek Kürtçe hizmet verme kararının çarpıtıldığını söyledi. Bazı kesimler tarafından bilinçli olarak hedef gösterildiğini belirten Şimşek, “Bir saldırı ile karşılaşacağımızı ve sorular soracaklarını bekliyorduk. Ancak bu kadar gündemde kalması ve bazı kesimler tarafından 'Türkçe yasaktır' gibi çarpıtılması nedeniyle saldırıya maruz kaldık. Bu saldırıyla, Kürt dilinin ticarette birincil dil yapılmaması için bir mesaj verilmeye çalışıldı" dedi

'TRT KURDİ'de Kürtçe program yapılıyor'

Şimşek, olayın küçük bir kafeye değil, bir dile saldırı olarak zihinlerde yer edeceğini ve bu durumun insanları daha fazla inciteceğini belirtti. Ayrıca, devletin Kürtçe yayın yapan kanalı TRT Kurdi'yi örnek göstererek, devletin kendisinin Kürtçe programlar yaparken bir kafenin Kürtçe hizmet vermesinin yasaklanmasının çelişkili olduğunu söyledi.

'Dil konuşulursa tehlikeden kurtulur'

ramazan-simsek-pine-kafe33.jpg

Enaf ve halkın kendisine sahip çıktığını belirten Şimşek, "Bu sadece bir kafeye sahip çıkma değil, bir dile sahip çıkmadır. Kürt geleneğini ve kültürünü bir korku olarak görüyorlar, bu korku artık ortadan kalkmalı. Dil sadece evde konuşularak korunamaz. Okullarda yasak, ticarette konuşulmuyor. Çocuklarımızın ismi Kürtçe ama Türkçe konuşuyorlar. Bu, Kürtçenin yok olma yolunda olduğunu gösteriyor. Dil ne kadar konuşulursa halk arasında o kadar yayılır ve bu şekilde tehlikeden kurtarılabilir" şeklinde konuştu. (Zelal Sinayiç-Hozan Adar)

Benzer Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.