Şehirlerarası Otobüs Terminallerinde Kurban Bayramı Yoğunluk: Bilet Bulmak Zor!

Şehirlerarası Otobüs Terminallerinde Kurban Bayramı Yoğunluk:  Bilet Bulmak Zor!
Kurban Bayramı'nı da kapsayan 9 günlük bayram tatili ve okulların tatil olmasıyla birlikte şehirlerarası otobüs terminallerinde yoğunluk yaşanıyor. Vatandaşlar, memleketlerine gitmek veya tatil yapmak için otobüsleri tercih ediyor. Fakat yoğunluktan dolayı bilet bulmakta zorlanıyor. Artan maliyetler nedeniyle firmalar ek sefer koyamıyor. Yetkililerden akaryakıt ve bilet fiyatlarında indirim talep ediliyor.

Şehirlerarası Otobüs Terminallerinde Kurban Bayramı Yoğunluk: Bilet Bulmak Zor! Kurban Bayramı'nı da kapsayan 9 günlük bayram tatili ve okulların tatil olmasıyla birlikte şehirlerarası otobüs terminallerinde yoğunluk yaşanıyor. Vatandaşlar, memleketlerine gitmek veya tatil yapmak için otobüsleri tercih ediyor. Fakat yoğunluktan dolayı bilet bulmakta zorlanıyor. Artan maliyetler nedeniyle firmalar ek sefer koyamıyor. Yetkililerden akaryakıt ve bilet fiyatlarında indirim talep ediliyor.

Diyarbakır’ın da aralarında yer aldığı bölge illerindeki Şehirlerarası Otobüs Terminallerinde Kurban Bayramı hareketliliği yaşanıyor. 9 gün sürecek bayram tatiliyle beraber okulların da tatil olması, otogarlarda yoğunluğa neden oldu. Bayram tatili nedeniyle şehir dışına gidenler ve tatilini kentte geçirmek için dönen vatandaşlar, otogarda yoğunluk oluştururken, yoğunluktan memnun olması gereken firma yetkilileri ise artan maliyetlerden dolayı sevinemediklerini söyledi.

Gelmek için bilet bulunmuyor

Kentten en çok İstanbul, İzmir ve Antalya'ya gidişlerin olduğunu söyleyen firma yetkilileri, gidişlerde bilet sıkıntısının olmadığını fakat gelişlerde yaşanan yoğunluktan dolayı vatandaşın bilet bulmada sorun yaşadığını söyledi. Artan maliyetlerden dolayı ek seferler çıkaramadıklarını belirten firma temsilcileri, yetkililerden akaryakıt ve giderlerinde indirim yapmalarını istedi.

"Şu anda gidişlerde bilet sıkıntısı yok ama gelişlerde var"

Otobüs firmalarında bayram yoğunluğunun başladığını söyleyen firma yetkilisi Selahaddin Çam, "Genelde kente gelişler çok yoğun olduğu için yer bulunamıyor. Bayramdan sonra ise gidişlerde yoğunluk yaşanacak. Uçak biletler çok pahalı olduğu için millet otobüslere yöneliyor. En çok İstanbul, İzmir ve Antalya'ya gidişler var. Şu anda gidişlerde bilet sıkıntısı yok ama gelişlerde bulunmuyor. Akaryakıt fiyatının yüksek olması ve maliyetlerin artması nedeniyle ek seferler açamıyoruz." dedi.

‘Yoğunluk var ama maliyetler çok yüksek’

Kurban Bayramı nedeniyle şehirlerarası otogarlarda yoğunluk yaşanmaya başladığını belirten otobüs şoförü Cevdet Canik, "Yoğunluk var ama maliyetler çok yükseldiği için aldığımız paranın çoğu masraflara gidiyor. Giresun'a gidip gelişimiz; masraflarla birlikte 40 bin liramız gidiyor. Bayram yaklaştığı için herkes bayramı kendi memleketinde geçirmek istiyor. Çoğu vatandaşımız ise kendi araçlarıyla seyahat ediyorlar. Ama bayram nedeniyle yaşanan yoğunluk dolayısıyla vatandaş bilet bulmada sıkıntı yaşıyor. Vatandaşlara tavsiyemiz olası kazaların önüne geçilebilmesi içim toplu taşımaları tercih etmeleridir. Yetkililerden talebimiz akaryakıtta indirim yapmalarıdır” diye konuştu.

‘Bilet fiyatları ekonomiye göre normaldir’

Kurban Bayramı için Bursa'ya ağabeyinin yanına gideceğini söyleyen Fuat Damla, "Hem okul hem de bayram tatilinden dolayı Bursa'da bulunan ağabeyimin yanına gideceğim. Hem bayram hem de tatil için bir ay kalmayı düşünüyorum. Bilet fiyatları ekonomiye göre normaldir. Gidişte bilet temin etmede sıkıntı yaşamadım ama dönüş tarihim daha belli olmadığı için bilenmiyorum. Bir kaza bela çıkmazsa Kurban Bayramı'nı Bursa'da geçireceğim." dedi.

"Kurban Bayramını ailemle geçirmek istediğim"

Sivas'ta üniversite okuyan Veysel Kaban ise Kurban Bayramı için şehre geldiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Sivas'ta üniversite okuyorum ve Kurban Bayramını ailemle geçirmek istediğim için memlekete geldim. Ailemi çok özlemiştim. Hem bayram hem de okulların tatil olmasından dolayı memleketime geldim. Yolculuk iyi ve rahat geçti. Ama bilet bulma sıkıntısı vardı ve biraz zor bulduk. Yaz tatili boyunca inşallah memlekette kalacağım." (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.