SONDAKİKA- Hatay'da deprem: Diyarbakır'da da hissedildi

SONDAKİKA- Hatay'da deprem: Diyarbakır'da da hissedildi

Hatay'da 6.4 şiddetinde deprem. Bölge illeri beşik gibi sallandı. #Diyarbakır'da vatandaşlar dışarıya akın etti. Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür 6 Şubat tarihinde Hatay ve Adana için uyarmıştı.

AMİDA HABER- Hatay'da 6.4 şiddetinde deprem. Bölge illeri beşik gibi sallandı. Diyarbakır'da vatandaşlar dışarıya akın etti.

Diyarbakır'da halk sokaklara akın etti

ddd.jpg

Deprem sonrası kentte büyük panik yaşandı. Halk park ve açık alanlara akın etti. Araç yoğunluğu nedeniyle trafik kilitlendi.

Diyarbakır'da yıkılan bina yok

Deprem sonrası kentte bazı binaların yıkıldığı iddiası yalanlandı. AK Parti MKYK üyesi Alaaddin Parlak şu paylaşımı yaptı, "AFAD yetkililerinden aldığımız bilgi; Diyarbakır'da yıkılan bir binamız bulunmamaktadır. Lütfen panik yaratmayalım" ifadelerini kullandı.

Hatun: Hasarlı binalardan uzak durun

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu Sözcüsü Doğan Hatun, Hatay Samandağ merkezli 6.4 ve 5.8 şiddetli depremlerin ardından çağrıda bulundu. "Özellikle ağır hasarlı binalardan uzak durun"

Naci Görür uyarmıştı

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş depremlerinin ardından sosyal medyada Hatay ve Adana için uyarmıştı.

naci-gorur1.jpg

Görür, Kahramanmaraş depremlerinin olduğu 6 Şubat tarihinde Hatay ve Adana için uyarılarda bulunarak sosyal medya hesabından şunları yazmıştı:

– Çevredeki faylarda belirli bir stres transferi olabilir. Bu depremlerden sonra Hatay ve Adana yöresinin daha hassas hale geldiğini düşünüyorum.

– Adana havzasında Doğu Anadolu fay kuşağının devamı gibi düşünülen, orada da irili ufaklı faylar var, Hatay'ın ölü fay kesimlerinde bir stres transferinin olabileceğini, oralara bir yük geldiğini düşünüyorum.

– Oralarda özenli ve dikkatli olmak lazım ama onun dışında büyük ölçüde Doğu Anadolu fayı enerjisini boşalttı ve azalttı. Tıpkı Kuzey Anadolu fayı gibi. Bundan sonra büyük ölçüde o faylarda bir rahatlama olacaktır.

– Uzun dönem büyük depremler meydana gelmeyecektir ama dediğim yerlerde de dikkatli olmamız gerekiyor. Bizim endişe ettiğimiz yerler Bingöl ile Karlıova arasında, Doğu Anadolu fayının en Kuzey Doğu ucunda bir kesim var.

– Orada en son deprem 1766 gibi oldu, oradan endişe ediyoruz. Bu Maraş fayından dolayı, Hatay ve Adana havzası kesiminde dikkatli olmamız lazım.

Görür, çok sayıda mesaj geldiğini belirterek, 12 Şubat günü şunları yazmıştı:

Arkadaşlar, lütfen biraz da beni anlayın. Hepinizin acısına, endişesine saygı duyuyorum ama binlerce kişi bana defalarca yazıp aynı şeyleri soruyor, açıklama istiyor.

Yanlış anladığı veya anlamadığı halde sitem ediyor, az da olsa kimileri saygı sınırını zorluyor. Şimdi Adana Milletvekili meslektaşım Sayın Müzeyyen Şevkin ile konuştum. Adanalı kardeşlerim evlerine girmemekte direniyorlarmış.

Arkadaşlar, eğer evinizde hasar yoksa, AFAD veya belediye yetkilileri bir sorun görmüyorsa lütfen onlara uyun ve evlerinize dönün.

Bilim insanları olarak bizler hükümeti, yerel yönetimleri ve halkı görevimiz gereği uyarabiliriz.

Tıpkı Elazığ depreminden sonra Maraş konusunda uyarı yaptığımız gibi. Maraş depremi olduktan sonra güney alanların Adana ve Antakya yörelerinin de özenli olması gerektiği hususunda yetkilileri uyardık.

Bu illa orada şu zamanda şöyle deprem olacak demek değildir. Bilinçli olmak, hazır olmak, yanlış davranmamak demektir. Sevgiyle…

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.