Tahir Elçi davasında sanıklara beraat mütalaası

Tahir Elçi davasında sanıklara beraat mütalaası
Onlarca kameranın önünde öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi davasında, 8 yıl sonra sanıklar için beraat mütalaası verildi. Ayrıntılar geliyor…

AMİDA HABER – Son dakika gelişmesini Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren verdi. Başkan Eren, “Onlarca kamera önünde katledilen Baro Başkanımız Av. Tahir Elçi dosyasında 8 yılın sonunda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı sanıkların beraati yönünde mütalaa verdi. O karanlık gün bir gün muhakkak aydınlanacaktır” dedi.

8 yıl önce öldürülmüştü

tahir-elci.jpg

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi 28 Kasım 2015 tarihinde 4 Ayaklı Minare’nin kurşunlanması ile ilgili açıklama yaptığı sırada, ensesinden vurularak katledilmişti. Elçi, cinayetinin faili olduğu iddiasıyla polis memurları S.T, F.T, ve M.S “bilinçli taksirle ölüme neden olmak” suçundan yargılanıyordu. Dava savcısı, 3 sanık hakkında beraat talep etti. Davanın karar 12 Haziran'da Diyarbakır 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Diyarbakır Barosu’ndan açıklama

Savcının verdiği mütalaaya tepki gösteren Diyarbakır Barosu, suikastın cezasız kalmayacağını, davanın duruşmasına katılım çağrısı yaptı.

Sanal medya X hesabından yapılan açıklamada, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare önünde onlarca kamera kayıttayken katledilen baro başkanı Tahir Elçi’nin Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava dosyasında Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 15 Nisan 2014 tarihinde sunulan mütalaada, sanık polisler hakkında beraat kararı verilmesinin talep edildiği hatırlatıldı.

Elçi’nin katledilmesine ilişkin ilk andan itibaren isteksiz ve etkisiz başlatılan bir soruşturma olduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Her ne kadar Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava ve yargılamaya konu edilmiş ise de soruşturma aşamasındaki suikastın aydınlatılması konusundaki isteksiz tutum kovuşturma sürecinde de devam etmiştir. Mahkemenin suikastın aydınlatılması yönündeki delillerin toplanmasına ilişkin taleplerimizi reddetmesi, bugün itibariyle tarafımıza tebliğ edilen savcılık mütalaası; ilk günden itibaren suikastı aydınlatma yönünde yargısal ve siyasal bir iradenin olmadığı yönündeki bütün iddia ve görüşlerimizi doğrulamıştır. Diyarbakır Barosu, Elçi ailesi ve Tahir Elçi’nin tüm hukukçu dostları, failsiz bırakılmak istenen yargılama sürecine karşı etkin bir hukuk mücadelesini sürdürmeye devam edecektir.

Bu vesile ile 12 Haziran 2024 Çarşamba günü saat 10.00’da Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek karar duruşmasına tüm hukukçu dostları ve insan hakları savunucularını Diyarbakır Adliyesi’ne davet ediyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.