TMMOB: DEDAŞ’ın onarım girişimi delilleri karartma amaçlı

TMMOB: DEDAŞ’ın onarım girişimi delilleri karartma amaçlı
TMMOB Diyarbakır İKK, Çınar ve Mazıdağı’nda yaşanan yangın felaketinden sonra Dicle Elektrik’in (DEDAŞ) 21 Haziran’da bölgede elektrik direkleri onarımı yapmasının delilleri karartmaya dönük olduğuna dikkat çekti.

TMMOB: DEDAŞ’ın onarım girişimi delilleri karartma amaçlı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı ilçelerinde çıkan yangınlara dair teknik ön inceleme raporunu yayınladı.

TMMOB Diyarbakır İKK’ın raporunda, yangın sonrası 21 Haziran’da yangın bölgesindeki köylerde inceleme yapıldığı belirtilerek, tarımsal arazi, mera ve ormanlık alan olmak üzere 55 bin dekarlık alanda yangının etkili olduğu kaydedildi.

Hazırlanan ön inceleme raporunda şu bilgiler paylaşıldı:

“Tarımsal faaliyet olarak bu yerleşim alanlarında hayvan yetiştiriciliği ile birlikte buğday, arpa, pamuk, mısır, nohut, mercimek, soğan, üzüm, antepfıstığı, şekerpancarı ve badem, ceviz, zeytin yetiştiriciliği yapıldığı görülmüştür. Yapılan tespitler içerisinde yangının bir anız yangını olmadığı, bölgemizde anız yangınları hububat bitkilerinden buğday, arpa ve mercimek hasat edildikten sonra Ağustos-Eylül aylarında yapıldığı bilinmektedir. Ancak yapılan incelemede bölgede hasat sezonu bitmediği arazilerin çoğunda hasat yapılmadığı yanmış buğday ve arpa başaklarının arazilerin kaplamlarında somut olarak görülmektedir. Hasadın yapıldığı sulu tarımsal arazilerde ise yağmurlama borularının kaldırılmadığı, alet ve ekipmanların yangından zarar gördüğü bazı arazilerde sulama sistemlerinin bir bütün olarak yandığı dolaysıyla yangının anız yangınından kaynaklanmadığı inceleme esnasında gözlemlenmiştir.

Yangından zarar gören mera sahalarının ve ormanlık alanlarda yoğun olarak otlakların yandığı ağaçların büyük kısmının zarar gördüğü, yanmış yabanıl hayvanların gözlemlendiği, flora ve faunanın zarar gördüğü tespiti yapılmıştır. Ayrıca mısır, şekerpancarı ve pamuk ekili olan arazilerde yangının parsel kenarlarındaki bitkilerin zarar gördüğü geri kalan kısmında ise alt ve üst yaprakların kül ile kaplandığı gözlemlenmiştir”

Diyarbakır'da 12 kişinin öldüğü yangından sağ kurtulanlar dehşet anlarını anlattı

DEDAŞ ertesi gün onarım adı altında bölgeye müdahale etti

Yangın sebebinin anızlardan kaynaklı olmadığı, elektrik hat ve direklerinin bakımsız ve tehlikeli olduğu, iletim hatlarındaki bakımsızlık, direklerin etrafında yangına karşı önlemlerin alınmaması, aşırı gerilimden kaynaklı ark oluşum yoğunlukları, yine ayrıca ilgili kurumun hemen yangının çıktığı günün ertesinde direkleri değiştirme ve onarımının yapılması ile delilleri karartma gibi gözlemlerden kaynaklı, oluşan yangının elektrik hatlarından kaynaklı olabileceği tespitleri yapılmıştır”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.