20 bin atamadan Kürdoloji mezunlarına 10 atama kontenjanı Meclis gündeminde

20 bin atamadan Kürdoloji mezunlarına 10 atama kontenjanı Meclis gündeminde

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, öğretmen atamalarında Kürtçeye sadece 10 kontenjan ayrılmasını Meclis gündemine taşıdı.

AMİDA HABER- DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, Milli Eğitim Bakanlığının güncel öğretmen atamalarında Kürtçe öğretmeni atamaları için yalnızca 10 kontenjan ayrılmasının yarattığı mağduriyetleri Meclis gündemine taşıdı.

Kürdoloji Bölümü her yıl yüzlerce mezun veriyor

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yanıtlanmak üzere TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, Kürtçe öğretmen atamalarındaki yetersizliğe ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin bugün yaptığı basın toplantısıyla 20 bin öğretmen ataması yapılacağını açıkladı. Öğretmen atamalarında yüzde 50 KPSS puanı, yüzde 50 mülakat puanının belirleyici olacağını belirten Tekin, ön başvuruların 20 Mayıs’tan itibaren alınacağını, sözlü sınavların ise 1 Temmuz’dan itibaren yapılmaya başlanacağını ve bu atama döneminde en fazla atamanın sınıf öğretmenliği branşında yapılacağını belirtti. Millî Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Kürtçe’nin Kurmanci ve Kirmançki (Zazaki) lehçeleri için ise 10 öğretmenin atamasının yapılacağı duyuruldu. Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl 25 Kurmanci, 15 Kirmançki lehçelerinde olmak üzere toplam 50 Kürtçe öğretmeninin ataması yapılmıştı. Her yıl yüzlerce öğretmen adayı Kürdoloji bölümlerinden mezun olurken ne yazık ki çok az bir kısmı atanarak görevlerine başlayabilmektedirler. Türkiye’de Kürtçe akademik eğitim ilk olarak 2012-2013 eğitim yılında Mardin Artuklu Üniversitesinde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü açılmasıyla birlikte başlamıştır. Daha sonra Muş Alparslan ve Bingöl Üniversitelerinde Kürt Dili ve Edebiyatı, Bingöl ve Munzur Üniversitelerinde ise Zaza Dili ve Edebiyatı bölümleri açılmıştır. Şu ana kadar Kürt Dili Edebiyatı ve Zaza Dili Edebiyatı bölümlerinden 1500’ün üzerinde öğrenci mezun olmuştur. Her yıl yüzlerce öğretmen adayı Kürdoloji bölümlerinden mezun olurken ne yazık ki çok az bir kısmı atanarak görevlerine başlayabilmektedirler. Bu yıl Kürtçe öğretmen atamaları için ayrılan kontenjan ihtiyaçlara cevap olmadığı gibi atama bekleyen binlerce öğretmen adayını da hayal kırıklığına uğratmıştır.”

‘20 bin atama kadrosundan sadece 10’unun Kürtçeye ayrılması anadilde eğitim hakkının önündeki engellerden biri değil midir?’

Eren, Milli Eğitim Bakanı tarafından yanıtlanması için Meclise sunduğu önergede ise şu soruları sıraladı:

“1-Her yıl yüzlerce öğrencinin mezun olduğu Kürdoloji mezunlarına bu yıl 20 bin atama içerisinden sadece 10 kontenjan verilmesinin gerekçesi nedir?

2-20 bin atama kadrosundan sadece 10’unun Kürtçeye ayrılması anadilde eğitim hakkının önündeki engellerden biri değil midir?

3-Kürtçe seçmeli ders seçen öğrencilerin eğitimi için şu ana kadar atanan öğretmen sayısı kaçtır? Bu sayı yeterli midir?

4-Kürtçeyi seçmeli ders kapsamından çıkarıp zorunlu ders kapsamına ne zaman alacaksınız?

5-Anadilde eğitim hakkının anayasal ve yasal güvence altına alınmasına ilişkin bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?

6-Seçmeli Kürtçe derslerin önündeki engelleri kaldırmak için bir çalışmanız var mıdır? Var ise bu çalışmalar nelerdir?

7-Uzmanların seçmeli Kürtçe dersin, Yaşayan Diller ve Lehçeler ismiyle yer almasının dersin bilinmesini engellediği belirmektedirler. Kürtçe dersi kendi ismiyle müfredata eklenmesi için bir çalışmanız var mıdır?

8-Neden seçmeli Kürtçe ders bilim derslerinin yer aldığı grupta yer almaktadır? Kürtçe dersin alakasız bir grupta olması, seçilmesinin önünde bir engel oluşturmakta mıdır?

9-Okullarında Kürtçe öğretmen olmadığı için seçmeli ders seçemeyen öğrenci sayısı kaçtır?

10-Okullarda verilen Kürtçe seçmeli ders Kürtçeyi öğrenmek isteyen bir öğrencinin ihtiyaçlarını karşılamakta mıdır?

11-Neden Lise düzeyinde Kürtçe seçmeli ders olarak eğitim müfredatında yer almamaktadır? Ortaokullarda öğretilen Kürtçe dil eğitiminin sekteye uğramaması için Liselerde de Kürtçe eğitimin verilmesi için bir çalışmanız var mıdır?

12-Kürtçe öğretmen olarak atandıktan sona yönetmelikle belirtilen yeterli ders saatini dolduramadığı için alan değişikliği yapmak zorunda kalan kaç kişi vardır?”

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.