Kürtçe seçmeli ders var seçen yok!

Kürtçe seçmeli ders var seçen yok!

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde okuyan 26 bin 613 öğrenciden sadece 600’ü Kürtçeyi seçmeli ders olarak talep etti. Üniversitenin seçmeli ders havuzundaki “Kürtçe seçmeli derse” talebin azlığı dikkat çekti.

AMİDA HABER- Dicle Üniversitesi’nin 2012 yılından beri başlattığı, fakültelerde Kürtçe seçmeli ders uygulaması devam ediyor. 2012 yılında Tıp Fakültesi’nde başlayan Kürtçe, üniversitenin ortak havuzunda “seçmeli ders” olarak yer almasına rağmen talep oldukça az.

26 bin 613’te 600

Dicle Üniversitesi’nde hali hazırda 26 bin 613 öğrenci öğrenim görüyor. Tıp, hukuk, mühendislik, ilahiyat, eğitim, iktisat dahil bünyesinde 15 fakülte, 4 yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu, bulunan üniversitede, Kürtçeyi seçmeli ders olarak talep eden öğrenci sayısı 600’de kaldı. Talep eden öğrencilere, haftanın iki saati, Kürtçe ders verilmesi için üniversite yönetimi öğretmen görevlendiriyor.

Rekor hukuk fakültesinde

Dicle Üniversitesi’nde Kürtçe seçmeli ders isteyen fakülteler arasında rekor, Hukuk Fakültesi’nde. DÜ Hukuk’ta okuyan birinci sınıflardan 106, ikinci sınıflardan 130, üçüncü sınıflardan 123, dördüncü sınıflardan ise 143 öğrenci, Kürtçe seçmeli derse kayıt yaptırdı.

kurtce-scemeli-ders.jpg

Siyaset biliminden 48 öğrenci seçti

Hukuk fakültesi dışında İktisat Fakültesi Siyaset Bilimleri’nde okuyan 48 öğrenci, Tıp Fakültesi’nden ise 21 kişi Kürtçeyi seçti. Amida Haber’e konuşan üniversite yetkilileri, Kürtçe’nin diğer seçmeli dersler gibi, üniversitenin ortak havuzunda bulunduğunu belirterek, “Ders tercihini öğrencilere bırakıyoruz. Ortak seçmeli ders havuzumuz var. Orada kültürel, sosyal dersler var. Kürt Dili de onlardan biri. Güz ve bahar döneminde açılır. Kürtçede, hocalarımız alanında yetkin olmasına rağmen öğrenci şunu düşünüyor. ‘Ne kadar az dersim varsa o kadar rahatım’, o yüzden çok seçmiyorlar. İdarenin herhangi bir zorlaması, engellemesi yok bu konuda.”

Dicle Üniversitesi, fakültelerde Kürtçe seçmeli dersin yanı sıra, 2012 yılından beri, yüksek lisans ve doktora öğrencisi alıyor. (Özel Haber: Gönül Morkoç)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.