Dinç: Diyarbakır’da iki ayda 2 bin çalışan işten çıkarıldı

Dinç: Diyarbakır’da iki ayda 2 bin çalışan işten çıkarıldı
HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Furuk Dinç, kentin kanayan problemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Dinç, “Son iki ayda Diyarbakır'da 2 binden fazla işçi işten çıkarıldı. On binlerce vatandaşımız işsizlikten dolayı göç etmek zorunda kaldı” dedi.

AMİDA HABER- HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Furuk Dinç’in kent sorunlarını gündeme getirmeye devam ediyor. Dinç bu hafta, GAP ve işsizlik konularını gündeme getirdi. Diyarbakır’da ve bölge illerinde işsizlik sorununun her geçen gün daha ağır sorunlara ve travmalara sebep olduğunu belirten Dinç, yaşanan sorunun başta devlet kurumları ile sermaye sahiplerinin ilgisizliği ve negatif ayrımcılığından kaynaklandığını ileri sürdü.

faruk-dinc.jpg

Güneydoğu Anadolu Projesi GAP’ın 30 yıldır bitirilmediğini hatırlatan Dinç, Diyarbakır'ın önemli sorunlarından birinin de işsizlik olduğunu söyledi.

“Bölgemizdeki işsizlik sorunu Türkiye'deki işsizlik sorununun iki katıdır”

Yaşanan işsizlik sorununun özellikle gençleri madde bağımlılığına sürüklediğini ifade eden Dinç, “HÜDA PAR olarak Diyarbakır’ın önemli bir sorunu olan işsizlik sorununu dile getireceğiz. Bölgemizdeki işsizlik sorunu Türkiye'deki işsizlik sorununun iki katıdır ve her geçen gün işsizlik sorunu artmakta, ağır travmalara sebep olmaktadır. Son iki ayda Diyarbakır'da 2 binden fazla işçi işten çıkarıldı. On binlerce vatandaşımız işsizlikten dolayı göç etmek zorunda kaldı. İşsizliğin sonucu olarak gençlerimiz bunalıma girmekte, uyuşturucuya bulaşmakta ve sosyal olarak ağır travmalar yaşamaktadır” dedi.

GAP projesi ne zaman bitecek?

Bölgedeki işsizlik sorununun çözümünün GAP’ın bitirilmesinden geçtiğini vurgulayan Dinç, “Aslında bu sorunun çözümü bellidir; adı dillere destan olan, adına TV kanalları açılan ve ders kitaplarına konu olan Güneydoğu Anadolu Projesi’nin bitimidir. Eğer GAP bitseydi bu sorun çözülmüş olurdu. Zamanın yetkilileri ve yetkili siyasetçileri ‘GAP’ı gaptırmam!’ diyorlardı. GAP kime, neye kaptırıldı? Eğer GAP bitseydi 3 milyon 800 bin kişiye istihdam sağlanmış olacaktı. 1,8 milyon hektar arazi sulu tarıma kavuşacaktı. Enerji ihtiyacımız karşılanacak kendi kendimize yetecektik. On binlerce vatandaşımız yüzlerce kilometre uzaklara başka kapılarda ekmek aramayacaklardı. GAP bitseydi, işsizlik bitecekti.” şeklinde konuştu.

Siyasilere çağrı

Diyarbakır milletvekillerini ve yetkilileri sorumluluk almaya davet eden Dinç, “Diyarbakır’dan milletvekillerine ve yetkililere çağrıda bulunuyoruz! GAP’ın bitmesi için neyi bekliyorsunuz? Siyasi çekişmelerinizi bir tarafa bırakıp GAP’ın bitimi için el ele verin ve bu sorunu çözün. Sorumluluk alıp GAP’ı masaya yatırın, bu halka hizmet edin diyoruz.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.