DİSİDER: Hafif raylı sistem, hızlı tren ve otoban projesi tamamlansın

DİSİDER: Hafif raylı sistem, hızlı tren ve otoban projesi tamamlansın
Diyarbakır Sanayici ve İş Dünyası Derneği (DİSİDER), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti öncesi taleplerini açıkladı. DİSİDER, rafa kaldırılan hafif raylı sistem, hızlı tren Şanlıurfa-Diyarbakır otoban bağlantı yolunun tamamlanmasını istedi.

AMİDA HABER- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sur Kültür Yolu Festivali ve bazı toplu açılış törenlerine katılmak üzere yarın Diyarbakır’a gelecek. Yaklaşık bir yıl sonra kente gelecek olan Erdoğan’ın gelişi öncesi DİSİDER açıklama yaparak, iş dünyasının taleplerini açıkladı.

Doğruların yanında olacağız

Diyarbakır’ın tarihi ve kültürüne sahip çıkılması gerektiğini dile getiren Akbaş, “DİSİDER olarak bizlere kalan mirasa sahip çıkmak, kentimizi hak ettiği yere taşımak, yeni hikayeler yazmak, istihdama katkı sağlamak, sanayicilerimizin ve girişimcilerimizin sesi olmak, gelecek nesillere rol model olmak için çıktığımız bu yolda değerlerimizden taviz vermeden doğruların yanında olacağımızı belirtmek isteriz ifadelerini kullandı.

Hızlı tren, otoban ve hafif raylı projesi tamamlansın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır’a önem verdiğini hatırlatan Akbaş, “Diyarbakır otoban bağlantısının tamamlanması, Silvan Barajı'nın sulama kanallarının eksik kalan kısımların ivedilikle tamamlanmasını istiyoruz. Kent merkezi içinde kalan küçük sanayi sitelerinin şehir dışına taşınması, mevcut organize sanayi bölgesine ve tekstil ihtisas organize sanayi bölgesine yoğun talep üzerine ilave alan tahsis edilmesi, Bismil Ve Silvan da kurulacak yeni organize sanayi bölgelerinin bürokratik süreçlerinin kısaltılması ve altyapı programına alınmasını istiyoruz. Kamu bankalarımızın sanayicilerimiz ve girişimcilerimize finansal erişim konusunda daha esnek davranmasını, 2024 yılında tamamlanması ön görülen yatırıma alınan Mersin’den Gaziantep’e gelecek hızlı tren projesine Diyarbakır’ın da dahil edilmesini, uluslararası ve şehirler arası havayolu seferlerinin artırılması, Elazığ yolunu Silvan (Bitlis) yoluna bağlayacak Kuzeydoğu çevreyolunun açılmasını ve önemli ölçüde şehir trafiğini rahatlatacak hafif raylı sistemin hayata geçirilmesini talep etmekteyiz” şeklinde talepte bulundu. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.