Diyarbakır turizmde hedefi aştı

Diyarbakır turizmde hedefi aştı

Diyarbakır Valiliği’nin bu yıl belirlediği 2 milyon turist hedefi, beklenenin üzerinde gerçekleşti. 2022 sezonunda Diyarbakır’ı 3 milyon turist ziyaret etti.

AMİDA HABER- Diyarbakır Valiliği geçen yıl, 2022 yılı için turizm hedefini 2 milyon olarak belirlemişti. Sur Kültür Yolu Festivali, İskoçya- Türkiye Milli maçı hedefi 2 milyonun üzerine taşıdı. Diyarbakır’ı 2022 yılının ilkbahar ve sonbahar sezonunda 3 milyon turist ziyaret etti. 3 milyon turistten 1 milyonu kentte konakladı.

mehmet-akyil1.jpg

3 yılda 3 kat artış oldu

Amida Haber’e konuşan TÜRSAB Güneydoğu Anadolu BTK Başkanı Mehmet Akyıl, “Bu yıl turist hedefi tutturuldu, hatta aşıldı” dedi. 2019 yılında bir milyon turistin Diyarbakır’a geldiğini belirten Akyıl, “3 yılda 3 kat artış oldu. Bu Diyarbakır için oldukça önemli bir rakam” diye konuştu. Akyıl, 2022 yılında Diyarbakır’da turist ağırlayan otellerde doluluk oranının da yüzde 100’e ulaştığını söyledi.

‘Çok çalıştık’

Pandemi döneminde Diyarbakır’ın tanıtımı için çalıştıklarını belirten Akyıl, “Kısıtlamaların kalkması ile fuarlara katıldık. Ciddi bir turist akını oldu. İnsanlar dışarı çıkmayı tercih etti. İnsanlar iki yılın acısını gezerek çıkarıyor. Kentimiz için çok iyi bir adım oldu” dedi. Sur Kültür Yolu Festivali ile İspanya-Türkiye milli maçının da Diyarbakır’ın tanıtımında önemli bir etkisi olduğunu vurgulayan Akyıl, şunları söyledi: “Festival ilk olmasına rağmen tüm oteller doldu. İyi bir tanıtım oldu. 10 günlük maddi kazançtan dolayı manevi kazanç önemli. Hem milli maç hem festival harika oldu. Meyvesini önümüzdeki yıl göreceğiz. Çok iyi bir tanıtım yapıldı.”

Yurtdışından turist geldi

Akyıl, Diyarbakır’a bu yıl yurt dışından da turist gelmeye başladığını belirterek, “Yurt dışı uçuşları ile birlikte yabancı turist gelmeye başladı. Ulaşım kolaylığı çok önemli. Diyarbakır’a ABD ve Avrupa’dan turist geldi. İstediğimiz oranda değil, ama geldi. Kentimizin tanıtımı yapılırsa, sayının artacağını düşünüyoruz” diye konuştu. (Amida Haber-Özel)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.