Diyarbakır’da bin 350 kişi işe alınacak

Diyarbakır’da bin 350 kişi işe alınacak

Diyarbakır’da Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında bin 350 kişi işe alınacak. 4 aylık geçici iş için iki günde yaklaşık 20 bin kişi başvurdu. Başvurular 25 Ocak’ta sona erecek.

AMİDA HABER- İşsizliğin tavan yaptığı Diyarbakır’da, 4 aylık geçici iş için bin 350 kişi işe başvurdu. İŞKUR üzerinden yapılan başvurulara iki günde yaklaşık 20 bin kişi başvurdu. Diyarbakır Valiliği geçici personel alımıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

is-kur.jpg

Valilik duyurdu

Yapılan açıklamada, ”Çalışma ve İş Kurumu Diyarbakır İl Müdürlüğünce, 17 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Toplum Yararına Program Yönetmeliğinin 5/1 maddesine istinaden 1.350 TYP katılımcı kontenjanı için 06.02.2023 tarihinde başlayıp 16.06.2023 tarihinde sonlanacak şekilde çevre temizliği hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla TYP açılacaktır. TYP’lere başvurular 21.01.2023 Cumartesi günü başlayıp, 25.01.2023 Çarşamba günü sona erecek şekilde 5 gün olacaktır. Başvurular Kuruma gelmeden E-Devlet üzerinden, ALO 170 üzerinden ya da https://esube.iskur.gov.tr/ internet adresi üzerinden TC kimlik numarası ve şifre kullanılarak yapılacaktır. Seçim Yöntemi: 31.01.2023 tarihinde Elektronik Noter Kurası olarak icra edilecektir” denildi.

Başvuru şartları ise şöyle sıralandı:

İlimize bağlı tüm ilçeler nezdinde açılan ve 21.01.2023-25.01.2023 tarihleri arasında başvurusu alınacak TYP’ler için 18 yaş üstü tüm vatandaşlarımız başvuru yapabilecektir. TYP yönetmeliğinin 8. Maddesine istinaden yapılacak SGK sorguları esnasında 4/a, 4/c sigortalılığı bulunan, emeklilik kaydı bulunan ve vergi mükellefiyeti bulunan kişiler TYP’den yararlanamaz.

270 gün ve üstündekiler başvuramaz

TYP Yönetmeliğinin 10. ve Geçici 2. Maddeleri uyarınca TYP’lerden 27.09 2017 tarihinden sonra azami 270 gün ve üstünde yararlananlar TYP’lere başvuramaz, katılımcı olarak seçilemez. Bu süreyi mevcut TYP’lerde tamamlayanların programla ilişikleri kesilir. TYP’ye müracaat edenler başvuru süresi içerisinde başvurularını iptal edebilecektir. İptal işlemi kişinin internet üzerinden sisteme kendi şifresiyle girmesi ile mümkün olacaktır.

Aynı haneden başvuru yapan kişi asgari ücretin 1,5 katını aşmamalı

TYP’lere; Adres Kayıt Sisteminde (AKS) aynı hanede oturan kişilerden başvuru şartlarını taşıyan herkes başvuru yapabilecek, daha önceki projelerde çalışan hanehalkı da dahil olmak üzere ancak bir kişi katılımcı olarak belirlenecektir. Aynı haneden başvuru yapan kişilerin başvuru tarihine en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışması sonucu elde ettikleri gelirler toplamının asgari ücretin 1,5 katını aşması durumunda bu hanede oturanlardan hiçbiri TYP’ye katılamaz. (Hanehalkının belgelenebilen aylık net geliri 12.760,20 TL’yi aşıyorsa, brüt geliri 15.012,00 TL’yi aşıyorsa)”

Nihai listeler 3 Şubat’ta açıklanıyor

Nihai listelerin 3 Şubat’ta açıklanacağının belirtildiği açıklamada, “Noter kurası neticesinde oluşan listeler nihai liste olmayıp, Yüklenici (Milli Eğitim Müdürlükleri) ve İŞKUR tarafında gerekli inceleme ve kontrol işlemleri (Adres, SGK sigortalılık, emeklilik ve vergi mükellefiyeti sorguları, Gelir Tespiti, Katılımcı Geçmiş sorguları ve Kursiyer Geçmişleri sorguları) sonrasında listeler kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan program başlatılmayacaktır. Nihai Listelerin açıklanması için öngörülen tarih, 03 Şubat 2023’dir” ifadelerine yer verildi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.