Diyarbakırlı iş insanı: Bankaların bölge müdürlüklerine finansal özerklik verilmeli

Diyarbakırlı iş insanı: Bankaların bölge müdürlüklerine finansal özerklik verilmeli

Diyarbakırlı iş adamı Hasan Yeşil, bölgede işverenlerin en öncelikli sorunları arasında ilk sırada yer alan finansal erişim konusunda bankaların yarattığı sıkıntılara ilişkin, finansal özerlik önerisinde bulundu.

Diyarbakır’dan Avrupa, Ortadoğu ve ABD’ye oluklu mukavva ihracatı yapan ve Gümrük Müdürlüğü verilerine göre kentte en çok ihracat gerçekleştiren 5 firma arasında yer alan Yeşil Ambalaj A.Ş.’nin Genel Müdürü Hasan Yeşil, iş insanlarının finansa erişimi konusunda Güneydoğu’daki banka müdürlüklerine finansal özerklik verilmesini istedi.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde kahvaltılı basın toplantısında gazetecilerle bir araya gelen Hasan Yeşil, şirketin 2023 hedeflerini anlattı ve basın mensuplarının gündeme dair sorularını yanıtladı.

2016’da üretime başladıklarını ifade eden Yeşil, yerelden ulusala, ulusaldan dünya pazarına açılma sürecinde Yeşil Ambalaj’ın haber ve tanıtımına yer veren, yerel ve yerelde görev yapan ulusal basın mensuplarına teşekkür etti.

mmmm.jpg

7 yılda üretim ve ihracat arttı

Aradan geçen 7 yılda üretim, ihracat ve istihdamı artırdıklarını belirten Yeşil, “Çok şükür ara ara ihracata dönük yatırımlarımız oldu. Kapasite artışına dönük yatırımlarımız oldu. Şimdi otomasyonla ilgili dijital dönüşümle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Üretim süreçlerinden sonra iş süreçlerimizi de tamamen dijital ortama taşımak için çalışmalar yapıyoruz. Şirketin böylece bir kurumsal hafızasını da oluşturmuş olacağız. 250 kişinin çalıştığı, Diyarbakır’dan Ortadoğu'ya, Avrupa'ya ve hatta Amerika'ya ihracat yapan bir oluklu mukavva firmasıyız” dedi.

Yeşil: Çıkış yapan bir firmayız

Diyarbakır Gümrük Müdürlüğü verilerine göre, 2022’nin ilk 11 ayında en çok araç çıkışı yapan ve en çok beyanname açan firma olduklarını vurgulayan Hasan Yeşil, şöyle devam etti:

“Yani çıkış yapan araç sayısı bakımından diyelim ki bugün ilk 11 ayda Diyarbakır gümrüğünden yaklaşık 3000 araç çıkışı yapmış. Bunun 700’ü Yeşil Ambalaja ait, yani yaklaşık %25’i. Yapılan ihracat tutarı bazında da Yeşil Ambalaj’ın sıralaması değişmekle birlikte ilk beşteyiz. Tabii ihracatı ayrıca önemsiyoruz. Hem bölgenin kalkınması için hem de istihdamı daha da arttırmak için ihracata yönelmemiz şart. Çünkü iç piyasada zaman zaman istikrarsızlıklar oluyor ve yine hedef pazarlarımızdan biri olan Ortadoğu'da dönem dönem istikrarsızlıklar oluyor. Bu bizi hem Avrupa'ya hem de yine 2023’te hedef pazarımız olan Amerika'ya yöneltti. Yeşil Ambalaj’ın çalışmaları, yatırımları inşallah bundan sonra da devam edecek. Şartlar ne olursa olsun istihdama da bir sosyal sorumluluk olarak bakıyoruz. İhracatımızda ilgili de gelişmeler oldukça sizlerle paylaşacağız.”

Finansal erişim zorluğu

Yatırımcıların bankalardan krediye ulaşmada çektiği sıkıntılarla ilgili bir soru üzerine Hasan Yeşil, Doğu ve Güneydoğu’daki banka müdürlüklerine yetki verilmesini istedi. Yeşil, şunları söyledi: “Bölgede uzun süredir iş dünyasında çok konuştuğu, üzerinde durduğu bir sorun, hatta finansmana erişimden zorluk yaşayan firmaların sermaye göçü yaptığını, yani firmaların merkezlerini Diyarbakır'dan batıya taşıdıklarını biliyoruz. Bunun iki sebebi var.

Şimdi Güneydoğu Anadolu’da kamu bankalarının bölge müdürlüklerinin limit tahsis yetkisi sınırları. Bir bankanın limit tahsisi etkisi hiç yok. Yani bugün Bölge Müdürlüğü istese de tabiri caizse 100 bin TL bile verme yetkisi yok. Dolayısıyla kredilerin önemli bir kısmı genel müdürlük tahsis birimine gidiyor. Özellikle bazı bankalar, yani hiç limiti olmayan bankanın dışında başka bir kamu bankasının 20 milyon TL tahsis limiti var. Bugünün enflasyonunda 20 milyon TL ile bir yatırım yapılmayacağını az çok tahmin ediyoruz. Tabii bu 20 milyon TL üst limit. Kredi notu A çıkan firmalar için. Yani kredi notu kaç tane firma var deseniz Güneydoğu Bölgesi’nde herhalde 2-3 tane en fazla çıkar. Diğer bir bankanın da 35 milyon TL yatırım kredisi tahsis limiti var. Tabii bu da şu an için yetersiz geliyor. Bu finansmana erişim sorununu nasıl çözebiliriz? Öncelikle Genel Müdürlük yetkililerinin bir kısmının Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürlüklerine devredilmesi lazım. Yani bir nevi merkezdeki yetkinin yerele devredilmesi lazım. Buna finansal özerklik de diyebiliriz. Bugün bu bölgede yatırım yapacak kişilerin kredi değerlendirmesi bölgedeki uzmanlar tarafından yapılmalı. İstanbul'da genel müdürlükteki proje yatırım birimlerinin bizi doğru bir şekilde değerlendirmesi, objektif bir şekilde değerlendirmesi biraz zor.

Bankaların tavrı

Çünkü Diyarbakır’ı, Mardin’i, Siirt’i, Şırnak’ı ve Van'ı iyi bilmeniz lazım. Buradaki yatırımlar bazen 200 milyon, 300 milyon TL’lik yatırım kredisi başvuruları oluyor. Bir bankacı bölgeyi değerlendirirken limana uzaklık bir olumsuzluk olarak değerlendirilir. Ham maddeye uzaklık bir olumsuzluk, bölgede yaşanan olaylara olumsuz bakarlar. Hedef pazar ihracatsa en başta bizim şu an Diyarbakır olarak en çok ihracat yaptığımız ülke Irak. Irak'a ihracat yapan ülkeler de yine olumsuz firmalar olarak görünüyor. Bankalar nezdinde olumsuz olarak değerlendiriliyor. Yani orada bir risk gözüküyor. Dolayısıyla buradaki işveren neredeyse bütün aslında fırsatları olumsuzluk olarak Genel Müdürlük tarafından değerlendiriliyor.

Finansal özerklik

Bunun ancak Diyarbakır'daki, Güneydoğu'daki yereldeki şubeler, bölgeler nezdindeki uzmanlar ve şube bölge yöneticileri tarafından değerlendirilmesi halinde bölgedeki limit tahsisi sorunu çözülür, finansmana erişim sorunu çözülür. Bu bölgedeki yatırımların doğrudan artmasına vesile olur. Bazen kriz dönemlerinde alacak tahsilinin yapılandırma ve diğer işlemlerde bölgelere geçici yetkiler veriliyor. Bizim sadece sorunlu işlerde değil, işleri büyütmek için de genel müdürlük yetkililerinin bölgeye verilmesi gerektiğini ben düşünüyorum. Finansmana erişimi sözü çözecek tek husus budur. Çünkü bölgeyi yani burada yaşayanlar bilir.”

“Asgari ücretle ilgili bir işveren olarak öneriniz, beklentiniz nedir?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Ben personele maliyet gözüyle bakmıyorum. Bir personele değer gözüyle bakmak gerekir. Tabi bu anlayışa sahip ne kadar işveren var bilmiyoruz çünkü mutsuz bir personelle siz çok mutlu olamazsınız. Sanayinin, iş dünyasının kendi gerçekleri olmakla birlikte ben kesinlikle işverene bir maliyet olacağını düşünmüyorum.

Burada makul mantıklı tarafların yapacağı görüşmeler olur. Ben sadece bu bir niyet değil öngörü olarak hani konuşulanları yazılanları takip ediyoruz. 8 bin 8 bin 250 olabilir diye düşünüyorum. Ama velev ki 10 bin de olsa biz bizim için burada işte bize maliyet oldu diye üzülmeyiz. Şu an sanayici için kendi sektörüm için söyleyeyim. En büyük en önemli gider enerji maliyetlidir. Bizim enerji maliyetlerini çözmemiz lazım. Yeşil Ambalaj olarak zaten 2 megavat bir güneş enerjisi santrali projemiz yatırımımız devam ediyor. Devamında 2 megavata toplamda 4 megavat ÜĞİ kurarak enerji maliyetlerimizi azaltmayı düşünüyoruz. Personelle ilgili biz dediğim gibi bir maliyet gözüyle bakmıyoruz.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.