Elaldı: Diyarbakır’daki konut fiyatlarının yüksek olmasının sebebi kurumlardır

Elaldı: Diyarbakır’daki konut fiyatlarının yüksek olmasının sebebi kurumlardır

Diyarbakır İnşaat Müteahhitleri Başkanı Aziz Elaldı, imar ve şehir planlamasından kaynaklı kentte arsa ve konut fiyatlarının yüksek olduğunu söyleyerek, “Bunun sebebi kurumlardır” dedi.

AMİDA HABER- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile DİMDER işbirliğiyle Diyarbakır İnşaat Müteahhitleri İstişare toplantısı yapıldı. Demirok Tesislerinde yapılan toplantıya iş insanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, Kürtçe olarak yaptı. Ardından DTSO Meclis Başkan Yardımcısı Mehmet Tazgel bir konuşma yaptı.

fm7wqwpwaaink6f.jpg

‘Kendini değişime kapatan hiçbir işletmenin yaşama şansının olmadığını biliyoruz’

Tazgel, 2 Ekim 2022 tarihinde yapılan DTSO seçimlerinde oy kullanarak destek sağlayan komite üyelerine teşekkür etti. Sektörde yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin Odaya iletilmesi durumunda destekçisi ve takipçisi olacaklarını ifade eden Tazgel, şunları söyledi: “Diyarbakır’ın diğer illerden daha farklı özellikleri ve zorlukları olduğu konusunda sanırım hepimiz hem fikiriz. Özellikle inşaat sektöründe birçok yasal düzenlemeyle, mevzuatlarla karşılaşmaktayız. Bu uygulamalar elbette zaman zaman bizleri de sizleri de zorluyordur. Ancak bir gerçek var ki, ortada bir haksızlık varsa o haksızlığı ortadan kaldırmak adına üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu bilmenizi isterim. Şunu da belirtmek isterim ki, Diyarbakır’ın sürdürülebilir kalkınması için; Diyarbakır’daki meslek odaları, STK’lar, Kamu kurum ve kuruluşları ile bu şehrin tüm dinamikleri uyum içinde bir arada çalışıp çaba sarf etmek zorunda. Aksi durum Diyarbakır’ın ekonomik durumunun zayıflaması, işsizliğin artması ve yoksulluğun derinleşmesi demektir. Bu noktada üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız ve bunun için ciddi bir çaba içerisindeyiz.”

fm7wqwqwacaitou.jpg

İş insanları derneklerine sahip çıkıyor

Tazgel’in ardından DİMDER Başkanı Aziz Elaldı konuştu. Elaldı, inşaat sektöründe yaşanan sorunlara ve bu sorunların çözümü konusunda verdikleri çabalara değindi. DİMDER’in gençliğin dinamik enerjisiyle niteliğini daha da yükselttiğine işaret eden Elaldı, Diyarbakırlı iş insanlarının bulundukları her alanda derneklerine sahip çıktıklarına vurgu yaptı.

‘Taahhüt sektörü en kanayan yaramızdır’

DİMDER’in inşaat sektörünün sorunlarının çözümü konusundaki çabalarına değinen Elaldı, sektörde yaşanan sorunları birçok alanda ülke gündemine taşıdıklarını belirtti. Sektörün ciddi anlamda kanayan yaraları olduğuna dikkati çeken Elaldı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkede kontrolsüz yapılan zamların canımızı ne kadar acıttığını gösterdik ve üretici firmalara gereke mesajı ilettik. Bu anlamda çok üst düzeyde muhatap alındık. Taahhüt sektörü en kanayan yaramızdır. Çünkü bugün yapılan birim fiyatlarla Şubat ayında verilecek birim fiyatlarla bile şuan iş yapan arkadaşlarımız çok zor durumdalar. Bu noktada yeni kararnameler bekliyoruz. Sicil affından tutun, yeni fiyat farklarından tutun bunlarla ilgili çalışmalar yürütülüyor. Ama taahhüt sektörü Türkiye’yi inşa eden sektördür. Ama nihayetinde taahhüt sektörü ciddi anlamda zarar görüyor. Bu arkadaşlarımız bugüne kadar kazandıklarının yüzde 70-80’ini kaybetmiş durumdalar. Ama biz yılmayacağız. Ayrıca yap sat sektöründe de ciddi sorunlarımız var. Belediyelerle, diğer kurumlarla yaptığımız görüşmelerde çok olumlu tepkiler alıyoruz. Önümüzdeki süreçte bizim sorunlarımızın önemli bir kısmını çözeceğimizi düşünüyorum. Plan notlarından tutun, arsa planlamalarından tutun, yeni imar alanlarından tutun biz bu noktada herkes, devlet kurumu, belediyeler dahil bizi muhatap almak zorunda kalacaklar. Bizimle çalışmak için gereken desteği de sunacaklar, sunmak zorundalar. Bu şehri imar ediyor, yeniden yapıyorsak bizim de taleplerimizi almak zorundalar. Ve alıyorlar da bundan emin olun.

Pozitif ayrımcılık yapılacak

Geldiğimiz noktada bizleri belediyelerin, kurumların kapısından içeri alırken tereddütle bakan kurum, kuruluşlara rüştümüzü ispat etmemize gerek yok. Rüştümüz yaptığımızdır. Bütün kimlikli binalarımızdır. Yaptıklarımız, emeğimiz ortada. Bizim anlımız ak, başımız diktir. Her gittiğimiz yerde bunu savunacağız ve sonuçlarını alacağız. Bize bu anlamda çok pozitif ayrımcılıklar yapılacak" dedi.

aziz-elaldi.jpg

‘İstanbul’daki yapı denetim ücreti ile Bismil’deki aynı olmamalı’

Diyarbakır’da arsa oranlarının çok yüksek olduğunu ifade eden Elaldı, şunları söyledi: “Bunun sebebi ne benim ne benim müteahhit arkadaşımdır ne de bir arsa sahibidir. Bunun sebebi imar planlaması, şehir planlaması yapanlardır, kurumlardır. Eğer bize yeteri derecede imar alanları açılsa, yeteri derecede planlamalar yapılsa bu arsa oranları da bu seviyelere gelmez. Artık eski plan notlarını değiştireceğiz, yeni plan notları ile yol yürüyeceğiz. Artık yaptığımız devasa masrafları süslemeye değil mimari alana yapacağız.”

Amedspor’a destek olun

Yapı denetimde bölgesel farklar olması gerektiğine vurgu yapan Elaldı, “İstanbul’un yapı denetim ücreti ile Bismil’in, Ergani’nin yapı denetim fiyatı aynı olmamalı” dedi. Elaldı, son olarak iş insanlarının Amedspor’a sahip çıkması gerektiği ve kulübün şampiyon olması için ellerinden gelen desteği sunmaları gerektiğini ifade etti.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.