Emeklileri üzen haber! Kesinti yapılacak

Emeklileri üzen haber! Kesinti yapılacak

Türkiye genelinde çalışan emekli sayısının 16 milyonu geçmesi ve EYT ile emekli olanların da çalışmaya devam etmesi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) harekete geçirdi. Çalışan emeklilerin aylıklarında kesinti yapılacak. Detaylar haberimizde.

AMİDA HABER- Meclis tarafından 28 Şubat'ta kabul edilen ve yasalaşan EYT düzenlemesi, ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi için, genel olarak ise yaklaşık 5 milyon vatandaş için emeklilik kapısını açtı.

EYT'lilerin yaş ortalamalarının düşük olması ve iş hayatına devam etmeleri, hükümeti ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) ek tedbirler almaya yönlendirdi.

750 bin kişiyi ilgilendiriyor

Bunun üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı halihazırda bir işte çalışan emeklilerin aylıklarında ek kesintiler yapılmasına karar verdi.

Bu durumda EYT düzenlemesi kapsamında başvuruları alınan yaklaşık 1.9 milyon vatandaşın 750 bini, sosyal güvenlik destek primine tabi bir işte çalışıyor olmaları nedeniyle alacakları emekli maaşı kesintiye uğrayacak.

2024/04/11/emekli.jpg

Memur emeklilerinin aylıklarından işçilerin ise primlerinde kesinti

Emekli aylığı bağlanan kişilerin tekrar işe girmesi durumunda sosyal güvenlik destek primi kesilmektedir. Ayrıca kamuda 4A kapsamında çalışan emeklilerin aylıklarından da kesinti yapılmaktadır.

Yine emekli aylığı bağlanmış olmasına rağmen yaşlılık aylığı kesilmeden çalışmaya devam etmeleri halinde, sosyal güvenlik destek primi kesilmektedir. İşçi olarak çalışanlardan primleri kesilmekte, memurlardan ise emekli aylıklarından kesinti yapılmaktadır.

Çalışan emeklilerden işçi ve işveren paylarının toplamından oluşan SGK kesintisi işçi payı 1006 lira, işveren payı ise 3018 liradır. Buna göre aylıklara yansıyacak toplam SGK kesintisi 3 bin 286 lira olacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.