Erdoğan’ın Diyarbakır gezisi: İş camiasının beklentileri neler?

Erdoğan’ın Diyarbakır gezisi: İş camiasının beklentileri neler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonu Diyarbakır’a geliyor. Erdoğan’ın gelişini kentteki iş camiasıyla konuştuk. Esnaf ve sanayicilerin talepleri; finansal erişim, SGK ve Bağ-Kur yapılandırması, tarım ve hayvancılık sektöründeki girdi maliyetlerinin çözümü.

AMİDA HABER- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sur Kültür Yolu Festivali ve bazı toplu açılış törenlerine katılmak üzere hafta sonu Diyarbakır’a gelecek. Yaklaşık bir yıl sonra kente gelcek olan Erdoğan’ın gelişi öncesi kentte hummalı bir çalışma var. Amida Haber olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır'a gelişini, Diyarbakır sakinlerine ve iş camiası temsilcilerine sorduk.

İş camiası ne bekliyor?

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir önceki gelişinde tekstil OSB’nin alt yapısı ve arıtma tesisi konusunda sonuç aldıklarını söyledi.

mehmet-kaya.jpeg

Erdoğan: Sorunları birinci ağızdan dinlesin

Sanayi alt yapı ve finansal sorunların devam ettiğini belirten Kaya, “Bu sorunların sayın Erdoğan’a anlatılması gerekir. 2019 öncesi bu sorunları birinci ağzından iletebiliyorduk. Ancak 2019’dan sonra sorunlar daha çok siyasiler tarafından anlatılmaya başlandı. Durum böyle olunca bir türlü istediğimiz görüşmeleri gerçekleştiremedik. Öncelikle Cumhurbaşkanının iş camiası temsilcileriyle görüşmesi ve sorunları birinci ağzından dinlemesi önemli” şeklinde konuştu.

Görüşmemize izin verilmiyor

Bir süredir Erdoğan’la iş insanlarının görüştürülmediğini kaydeden Kaya, “Bugün Erdoğan ile görüşmemize izin verilmiyor. Valilerin tavrı nedeniyle istenilen düzeye geçemiyoruz. Oysa bu kentin çözüm bekleyen onlarca sorunu var. Görüşülmezse kalıcı sorunların çözümü zor olur. Onun için sanayi alt yapısı, finansal erişim konuları başta olmak üzere uzun zamandır yol alamadığımız birçok projenin çözümü için görüşme sağlarız. Umarım engelle karşılaşmayız” dedi.

Güvenliği önce çıkaran bariyer diğer sorunların çözümünü engelliyor

Kürt meselesinin çözümüyle ilgili sürpriz bir çıkış beklemediğini ifade eden Kaya, “Önceki gelişlerinde Sivil Toplumla görüşme yapıyordu sonra önemli açıklamalar yapıyordu. Son zamanlarda izlenen politika ise bölgenin çözüm önerileri önünde bariyer olduğunu görüyoruz. Güvenliği öne çıkaran bariyer diğer sorunların çözümünü engelliyor. Kürt meselesinin çözümüne yönelik önemli bir açıklama olacağını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Destekler revize edilmeli

Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kentte gelişini önemsediklerini söyledi.

Tarım ve hayvancılıktaki girdi maliyetlerine dikkat çeken Yeşil, “Bu durum bölge çiftçisini çok zor duruma düşürüyor. Tarım ve hayvancılığa verilen desteklerin revize edilmesi ve desteklerin arttırılmasını istiyoruz. İlimiz ve Bölgemizde tarımsal alanda önemli altyapı yatırımlarına da ihtiyaç duyulmaktadır. Türkiye'nin en büyük 2. sulama projesi olan Silvan barajının sulama kısmının biran önce hayata geçmesini bekliyoruz" dedi.

engin-yesil.jpg

Girdi maliyetlerinin yükselişi

Yeşil şöyle devam etti, "Bununla birlikte GAP’ın sulama ayağının ve bunu besleyen tarımsal yeniliklerin biran önce hayata geçilmesi büyük önem arz etmektedir. Bir diğer önemli konuda son dönemlerde tarım ve hayvancılıkta yaşanan girdi maliyetleridir. Mazot, gübre, ilaç vs. ciddi oranda yükselişler üreticilerimizi çok zor duruma düşürmüştür. Bu nedenle özellikle tarıma verilen desteklerin revize edilmesi ve desteklerin arttırılmasını istiyoruz. Tarım ve hayvancılıkta yaşanan bu girdi maliyetlerinin yükselişi sadece kentimizin değil Türkiye’nin bir sorunudur” ifadelerini kullandı.

'SGK ve Bağ-Kur’lulara yapılandırma istiyoruz'

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün açıkladığı paketin esnaf açısından önemli olduğunu söyledi.

alican-ebedinoglu.jpg

Ebedinoğlu şöyle devam etti, “Kredilerin yüzde 7.5’e inmesi, işletme kredisinin ise yükselmesini istiyoruz. Ayrıca esnaf borcunun yapılandırılması talebimiz var. Tabi açıklanan paket sorunlarımızı çözmüyor. Bunlar yeterli değil. Pozitif ayrım istiyoruz. Bağ-Kurunu ödemeyen binlerce esnaf var. SGK primlerini ödeyemeyen onlarca işletme var. Bağ-Kur ve SGK vergilerinde yapılandırma istiyoruz. Beklentimiz esnafa faizsiz kredi verilmesi. Bölgemize en büyük istihdam sağlayan sektör esnaf sanatkarlardır. Esnafın yanında çalışan 100 bin çalışan var. Bu nedenle esnafın desteklenmesini istiyoruz. Bize göre en önemli sorun SGK ve Bağ-Kur primleridir” şeklinde konuştu.

Fidan: Bankalar ciddi sorun

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mustafa Fidan’da, bankaların ciddi sorun olduğunu söyledi.

mustafa-fidan.jpg

Fidan şöyle konuştu, “Üreten ve emek veren sanayicimiz banka sorunu ile karşılaşıyor. Sanayicilerimizin en önemli sorunu finansal erişim konusudur. Yine kredi limitleri oldukça düşük. Bu limitlerin artırılması talebimiz var. Umarım bu sorunların çözümü için gerekli kolaylık sağlanır” dedi. (Haber: İlyas Akengin-Özel)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.