Habur’da kuyruklar uzadı: TIR’lar haftalarca sıra bekliyor

Habur’da kuyruklar uzadı: TIR’lar haftalarca sıra bekliyor

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, Habur Sınır Kapısı’nda TIR’ların haftalarca geçiş sırası beklediğini belirterek, sorunun giderilmesini istedi.

AMİDA HABER - Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Habur Sınır Kapısı’nda giriş-çıkışlarda yaşanan sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Kaya, Habur Sınır Kapısı’nın Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan en önemli kapısı olduğunu belirterek, kapının ihtiyaçlara cevap veremeyecek duruma geldiğini ifade etti. Kapıdaki yoğunluğun arttığına işaret eden Kaya, “Artan yoğunluğa karşılık kapıdaki hizmet alanları ve idari birimler ihtiyaçları karşılamamaktadır. Özellikle özel araçlarla giriş çıkış yapmak isteyen iş insanları 2 gün boyunca araçlarında uyuyup sıralarını beklerken, taş, toprak ve sanayi ürünleri taşıyan TIR’lar ise bazen bir hafta boyunca kapıda beklemek zorunda kalıyorlar” dedi.

/Kapasite arttırılmalıdır'

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 4’üncü ülkenin Irak olduğuna dikkat çeken Kaya, şunları ifade etti: “Irak ile mevcut ticaretimizin geliştirilmesi için Habur Sınır Kapısı’nda yaşanan yönetimsel yetersizlikler ve organizasyon eksiklikleri bir an önce giderilmelidir. Mevcut kontrol ve muayene peronların yanı sıra depolar, bekleme salonları gibi fiziki alt ve üst yapıların kapasiteleri arttırılarak bekleme süresini kısaltılmalıdır. Geçiş sürecinin en önemli aktörleri olan insan kaynakları kapasitesi ivedi olarak arttırılmalıdır.” (Amida Haber)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.