VİDEO- İş İnsanı Ayas: Firmalarımızı global markaların insafına bırakmayacağız

VİDEO- İş İnsanı Ayas: Firmalarımızı global markaların insafına bırakmayacağız

GÜNTİAD’ın 28 Ocak’ta yapılacak kongresinde başkan adayı olan İş İnsanı Sezai Ayas, tekstil firmalarına yeni pazar arayışında olacaklarını belirterek, "Firmalarımızı global markaların insafına bırakmayacağız" dedi.

AMİDA HABER - GÜNTİAD, 28 Ocak’ta kongreye gidecek. İş İnsanı Sezai Ayas, Tekstil OSB’deki fabrikasında tekstilciler ile bir araya gelerek, başkanlık için adaylığını açıkladı. Projeleri ile ilgili bilgi veren Ayas, bantların regole sistemi gibi, sektördeki bütünü parçaları olduklarını söyledi. Eksik parçanın kalmaması için birleştirici bir rol üstlendiklerini belirten Ayas, “Amacımız birlikte olmanın gücünü kullanarak bölgemizin pamuğunu bölge dışına çıkarmadan pakete hazırlanmış bir moda ürünü olarak koyabilmek. Bunun için büyük-küçük her firmamıza ihtiyacımız var” dedi.

Nitelikli istihdam ve üretim

Bölgenin tekstil sektöründe söz sahibi olabilmesi için markalaşmaya ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Ayas, şunları söyledi: “Bölgemizin tekstil sektöründe söz sahibi olabilmesi için markalaşma ve kendi tasarımlarımızı dünya pazarında sunacak teknik alt yapı ile ilgili üniversitelerimizle, meslek liselerimiz ile İŞKUR ve sivil toplum kuruluşlarıyla nitelikli personel kaynağını yaratmaya yönelik çalışmalar yapacağız. Modelist, tasarımcı, pazarlamacı, firma temsilcisi vb. beyaz yakalı diye tabir edilen nitelikli personellerin yetiştirilmesi için bu kurumlarla ortak çalışmalar geliştireceğiz. Bölgemiz, hazır giyim alanında Türkiye’nin süper gücü olabilecek tüm değerlere sahiptir. üretim teknolojilerinde, tasarımda, kaynakların sürdürülebilirliğine odaklanarak hazır giyim sektöründe üreticilerimizin çıtasını yükselteceğiz.”

sezai-ayas.jpg

Pazar araştırmaları ve uluslar arası fuarlar

Ayas, seçilmesi durumunda bölgenin dışa bağımlılığın kesmek için firmalara katma değerli ürün satabilecek pazar arayışına gireceklerini söyledi. Bunun için ulusal ve uluslar arası fuarları katılım, UR-GE programları ve yurtdışı alım heyetlerini organize edeceklerini belirten Ayas, şöyle devam etti: “Bu sayede şehrimizdeki küçük üretici, de yanı başındaki firmaya fason üretimi yapacak ve global markaların insafına kalmayacaktır. Bu sayede bölgemizdeki baskıcılarımız, nakışçılarımız, aksesuar tedarikçilerimiz eş güdümlü çalışacak, kendi bölgemizde tedarik edebileceğimiz hiçbir hizmetin dışa çıkmaması için elimizden geleni yapacağız. Bölge tekstilinin bu güçlü oluşumu, bir süre sonra ulusal ve global markaların dikkatini çekecek ve ofislerini bölgemize taşımalarına vesile olacaktır.”

guntiad-secim.jpg

Dijital dönüşüm

Her GÜNTİAD hem de üyelerin tanıtımının yapılabileceği dijital alt yapının oluşturulmasını hedeflediklerini kaydeden Ayas, “E-ticaret, e-ihracat gibi yeni ve hızlı gelişen dönüşüme firmalarımızı hazırlamak için gerekli alt yapıyı oluşturmak için elimizden geldiğince çaba sarf edeceğiz” dedi.

Yeterli ve yetenekli danışmanlık

Firmaların çoğunun verimli destek alamadığına işaret eden Ayas şunları söyledi: “Derneğimiz bu noktada kendi bünyesinde kuracağı bir danışmanlık birimi ile üyelerimize en sağlıklı bilgiyi ulaştırıp faydalanmalarını sağlayacaktır. Üye ve kurum arasında köprü görevi görecektir.”

Ayas’ın ardından, Taha Ülgen ve Veysi İpek de birer konuşma yaptı. (Amida Haber)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.