Mehdi Eker TARPOL’un başına geçti

Mehdi Eker TARPOL’un başına geçti

Türkiye’nin ilk Tarımsal Strateji ve Politika Geliştirme Merkezi (TARPOL) kuruldu. Yönetim Kurulu Başkanı ise eski bakan Mehdi Eker.

AMİDA HABER – Türkiye’nin ilk Tarımsal Strateji ve Politika Geliştirme Merkezi (TARPOL) Diyarbakır eski Milletvekili ve eski Tarım Bakanı Mehdi Eker tarafından kuruldu. Ankara merkezli kurulan tarımsal düşünce kuruluşu TARPOL’un kuruluşu Eker tarafından basın mensupları ile paylaşıldı. TARPOL Türkiye’deki ve dünyadaki küresel gelişmeleri izleyerek, tarım sektörü ve paydaşlarının beklenti ve talepleri doğrultusunda projeler hazırlayacak ve raporlar yayımlayacak.

‘Tarım politikalarına yol gösterecek’

tarpol1.jpg

TARPOL Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mehdi Eker, kuruluşun Türkiye’nin tarım politikalarına yol göstermek amacıyla kurulduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Bunun yanı sıra tarım, hayvancılık, gıda ve beslenme alanlarında insanlığın bugün karşı karşıya olduğu sorunlar ve dengesiz beslenme konusunda da çözüm odaklı politikalar oluşturacak. Verimlilik, etkinlik, tarafsızlık, çevreye duyarlılık değerleri ile gıda güvenilirliği, sürdürülebilir tarım ve gıda sistemleri, iklim değişikliği gibi birçok alanda çalışmalar yürüteceğiz.”

‘Yeterli, güvenilir, sağlıklı gıdayı amaçlıyoruz’

tarpol2.png

Dünyada gıda güvenliğinin öneminin giderek arttığını belirten Eker, savaşlar ve iklim değişikliğinin, gıda tedariki ve gıdaya erişimi tehlikeye düşürdüğüne dikkat çekti. TARPOL'un kuruluşunun temel sebebinin, tarım, gıda, beslenme, ormancılık, su ürünleriyle ilgili girdi ve girdi tedariki için Türkiye'nin birikimini harekete geçirmek olduğunun altını çizen Eker, şunları söyledi:

“Türkiye'nin tarımsal birikimini ve tarım alanındaki entelektüel sermayesini görünür hale getirmek istiyoruz. Gerek hükümetimize gerekse bölgesel olarak coğrafyamızdaki dost ve akraba topluklara bir katkı sunabilir miyiz diye düşünüyoruz. Yeterli, güvenilir, sağlıklı gıda üretmek, tedarik etmek ve toplumun bu gıdaya ulaşması üzerinde çalışacağız. Sürdürülebilir tarım ve gıda sistemleri de çalışma alanlarımızdan birisi. Tabiatı tahrip etmeden nasıl üretim yapacağımızı geliştirmemiz lazım.”

tarpol3.png

Çiftçilerin refah düzeyinin artırılmadan üretimin yapılamayacağını vurgulayan Mehdi Eker, “Gıda fiyatları, erken uyarı sistemi, üretimin çok öncesinden tahmin edilerek tedbir alınması üzerinde çalışacağız” değerlendirmesinde bulundu. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum