Resmi Gazete'de yayımlandı: Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor

Resmi Gazete'de yayımlandı: Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla resmi gazete yayınlandı. Milyonları ilgilendiren düzenlemeler resmen yürürlüğe girdi. KYK borçları, sicil affı, maske cezaları fatura desteği resmileşti.

AMİDA HABER- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla resmi gazete yayınlandı. Milyonları ilgilendiren düzenlemeler resmen yürürlüğe girdi.

Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi başkanlığı kuruldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan Resmi Gazete'de yer alan kararname ile Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuruldu. Başkan ve 11 kişiden oluşacak Danışma Kurulu, Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek.

KYK borçları

KYK borç faizlerinin silinmesi, icra takibindeki 2 bin lira ve altı alacakların tasfiyesi, senet ve kredi borçları için sicil affı gibi değişiklikleri içerek ekonomik düzenlemeler resmen yürürlüğe girdi.

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri düzenlendi ve görüşmelerin ardından kanun teklifi kabul edildi ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Öğrencilerin burs borçları

Öğrenim kredisi alan öğrencilerin borcu, öğrenim kredisi olarak verilen miktar kadar olacak. Öğretim kurumundan mezun olan veya sağlık sebepleri dışında kendi isteği ile öğretim kurumunu bırakan ya da herhangi bir sebeple öğretim kurumundan çıkarılan öğrenciler, öğretim kurumu ile ilişiğinin kesildiği tarihten iki yıl sonra başlamak üzere kredi aldığı kadar sürede ve aylık dönemler halinde borcunu ödemek zorunda olacak.

Enerji vergi muafiyeti

Kabul edilen maddelere göre; yenilenebilir enerjide vergi muafiyeti 25 kW'den 50 kW'ye çıkarıldı.

2 bin lira ve altındakilerin borçları silinecek

İşverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere 30 Haziran 2023 tarihine kadar ilave olarak yapılan aylık 1000 lirayı aşmayan ödemeler, prime esas kazanca dahil edilmeyecek ve bu tutar üzerinden gelir vergisi hesaplanmayacak. Teklifle, bakiye takip tutarı 2 bin lira ve altına düşen icra takibindeki alacakların tasfiye edilmesi amaçlanıyor.

(Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.