Işık hadisesi bir kez daha izleyenlerin gözlerini kamaştırdı

Işık hadisesi bir kez daha izleyenlerin gözlerini kamaştırdı
İbrahim Hakkı Hazretleri'nin, hocası İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucunu aydınlatması için yaptığı ışık düzeneği bir kez daha izleyenlerin gözlerini kamaştırdı.

Her yıl Türkiye'nin farklı illerinden yüzlerce kişi, 255 yıl önce dönemin

astronomi

dehası

İbrahim Hakkı Hazretleri

'nin, hocası İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucunu aydınlatması için

Siirt

'in

Tillo

ilçesinde yaptırdığı "

ışık

düzeneği" hadisesini gözlemlemek için bir araya geldi.

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri, 255 yıl önce hocası İsmail Fakirullah Hazretleri için yaptırdığı türbeye 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde ışığın girmesini sağlayacak bir sistem kurmuştu. Asırlardır devam eden ışık hadisesi, türbenin hemen yanındaki kule ve tepede bulunan duvar ve kalenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor.

Siirt Valisi Kemal Kızılkaya'nın himayelerinde, Siirt Belediyesi, Tillo Kaymakamlığı, Tillo Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce ilçe meydanında düzenlenen etkinlik, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve ilahilerle başladı. Tillo ilçesinde bulunan meydanda toplanan vatandaşlara bu yıl, ışık hadisesini İsmail Fakirullah Hazretleri'nin türbesinden izledi.

"Işık hadisesi" etkinliği her yıl olduğu gibi bu yıl da Kur'an tilaveti ile başladı. Tekbir ve salavatlar eşliğinde güneşin doğması beklendi.

Etkinlik için sabah namazının ardından bir araya gelen vatandaşlar, tekbirler getirerek UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne 2015 yılında dahil edilen, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri'nin hocası İsmail Fakirullah'ın vefatı üzerine "Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?" diyerek 259 yıl önce türbesinde yaptırdığı ışık düzeneğiyle güneşin ilk ışınlarının hocasının kabrinin başucunu aydınlatması hadisesini bekledi.

Katılımcılar güneşin doğmasıyla saat 06.19'da gerçekleşen ve 5 dakika süren hadiseyi ilçe meydanında kurulan dev ekrandan izledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.