Alevi kurumlarından orak açıklama: Dayatmaya hayır!

Alevi kurumlarından orak açıklama: Dayatmaya hayır!
Alevi kurumlar Şahkulu dergahında yaptıkları ortak açıklama ile Hacıbektaş etkinliklerine bakanlığın müdahalesine tepki gösterirken, bakanlığın dayamasını kabul etmediklerini belirtti.

AMİDA HABER- Alevilerin ibadethanesi olan cemevlerinin tanınması çağrısının yapıldığı açıklamada, “Cemevlerinin ibadethane olarak tanınması bizler için onur meselesidir. Cemevlerine ibadethane statüsü verilmeden yapılan her şeye kuşkuyla bakıyoruz” denildi.

sahkulu-aciklama.jpeg

Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığının Yönetmeliğine ve Hacıbektaş etkinliklerinin organizasyonuna kendini dayatmalarına karşı Alevi kurumlar Şahkulu dergahında ortak açıklama yaptı.

Rızalığımız yoktur!

Alevi Kurumlarının yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Alevi toplumu ve kurumları olarak yeni bir tarihsel dönemeçteyiz. İnancımıza ve toplumumuza yönelik, geleceğimizi belirleyecek, iyi niyetli olmayan yeni girişimlerle karşı karşıyayız.

Geçmişten bugüne, gerek Alevi toplumu gerekse de kurumlarımız, taleplerimizi sorunlarımızı, ihtiyaçlarımızı ve nasıl bir ülkede yaşamak istediğimizi çok açık net bir şekilde, farklı biçimlerde defalarca hem kamuoyuna, hem iktidara, hem siyasi partilere hem de devletin her türlü yetkili kurumlarına ilettik, iletmeye devam ediyoruz.

Ancak, bu konularda önemli bir adımın atıldığını söylemek mümkün değil. Tersine daha da rahatsız edici girişimlerle karşı karşıyayız. Tüm muhalefetimize ve rızalığımızın olmamasına rağmen Kültür Bakanlığı bünyesinde kurulan ‘Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’ marifetiyle inancımız tanımlanmaya, içi boşaltılmaya, yozlaştırılmaya, kültürel bir öğeye indirgenmeye, toplumumuzu birbirine düşürmeye ve iktidarın bir aparatı haline getirilmeye çalışılmaktadır.

İktidarın bir aparatı konumunda olan bu kurum, Cemevlerimiz, kurumlarımız, dergahlarımız ve ocaklarımıza yönelik faaliyet yürüterek, iktidarın imkanlarını da sonuna kadar kullanarak kendisine bağlamaya, Türk-İslamcı ve milliyetçi bir çizgiye çekmeye çalışmaktadır. İstenen, içi boşaltılmış, yozlaştırılmış iktidara yedeklenmiş bir Aleviliktir.”

Alevilerin inancını tanımlamayın, tanıyın!

Alevilerin ibadethanesi olan cemevlerinin anayasa ve uluslararası sözleşmelerle garanti altında olduğuna vurgu yapılan açıklama şöyle devam etti: “Anayasadaki laiklik, din ve vicdan hürriyeti ile 2014 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin “Cemevlerine ayrımcılık yapıldığı ve Cemevlerinin de diğer ibadethaneler gibi hukuki olarak tanınması gerektiği” ve Türkiye’nin “AİHS sözleşmesinin 9. maddesiyle bağlantılı olarak din özgürlüğünü garanti alan 14. maddesinin ihlal edildiğine” dair oybirliği ile alınan kararlarını kamuoyuna tekrar hatırlatmak istiyoruz. Kaldı ki bir inanca ilişkin herhangi bir yasa ya da mahkeme kararına da gerek yoktur, ihtiyaçta yoktur. İktidar, evrensel hukuk, temel insan hakları, din ve vicdan özgürlüğü, AHİM ve yargı kararlarına uyup Aleviliği olduğu gibi tanıyacağına, tersine tüm bunları yok saymakta ve inancımız yeniden tanımlanmakta, iktidarın imkanları da kullanılarak bin bir badireyi atlatarak bu günlere gelmiş toplumumuzun arasına nifak tohumları ekmeye çalışmaktadır.”

Dayatmaya hayır!

AK Parti iktidarının kararnamelerle Alevilerin inanç özgürlüğünü baskı altına aldığına işaret edilen açıklamada, “İktidar, Resmi Gazete’de kararnameler yayınlayarak, kamu kurumlarını baskı ve güç aygıtı gibi kullanmaktadır. En son olarak ‘Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’ bir iç yönetmelik yayınlayarak inancımızı, ocaklarımızı ve Cemevlerimizi kendisine bağlamaya çalışmaktadır. Bunun içinde Cemevlerimizden görüş istiyor. Bugüne kadar yapılan çalıştaylarda dahil olmak üzere, her türlü görüşme ve önerilere açık olduk. Yetkililerin kurumlarımız, Cemevlerimiz ve Ocak dedelerimizle yaptığı görüşmelerde de tutumumuzu çok net ifade ettik, bu tür dayatmaları kabul etmeyeceğimizi ve önceliğimizin tanınma ve özgürlük olduğunu ısrarla belirttik. Dolayısıyla, yönetmelik ile ilgili ayrıntıları tartışmak, öneriler yapmak, sorunun esası dururken beyhude bir çaba olacaktır. Biz Alevi Bektaşilerin inanç yolunun en temel ilkesi rızalıktır. Alevi ve Bektaşiler olarak rızamız olmaksızın kurulmuş olan Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nı tanımıyoruz” denildi.

‘Cemevlerine ibadethane statüsü verilmeden yapılan her şeye kuşkuyla bakıyoruz’

Cemevlerine ibadethane statüsünün tanınmadığı her türlü girişimi şüpheyle karşılayacaklarının dile getirildiği açıklama şu ifadelerle sürdü:

“Hatırlatmakta yarar var; bir yönetmelikle kendinize bağlamaya çalıştığınız bu Cemevleri Alevilerin bin bir emekle, küçücük lokmalarıyla alın teriyle yarattığı kurumlardır. Yıkmaya, mühürlemeye çalıştınız, kuruluş aşamalarında ‘Alevi’ isminin kullanımını yasakladınız, Cemevlerine ‘cümbüş evi’ dediniz. Cemevleri bizimdir, Alevi toplumunundur, ibadethanemizdir. Cemevlerinin ibadethane olarak tanınması bizler için onur meselesidir. Cemevlerine ibadethane statüsü verilmeden yapılan her şeye kuşkuyla bakıyoruz.

Mevcut laiklik söylemleriyle bizi oyalamaktan ve sorunun üstünü örtmekten vazgeçin. Laiklik meselesini yeniden ele almalı, tartışmalı ve düzenlenmeliyiz. Devletin, dinlerden/inançlardan elini çektiği, dine karşı nötr olduğu, bir inancın diğeri üzerinde tahakküm kurmadığı, kuramayacağı, devletin ve yerel yönetimlerin herhangi bir inancın hizmetine girmediği, tam bir inanç özgürlüğünün olacağı bir laiklik anlayışını tartışmaya açmalıyız. Eşit yurttaşlığa dayalı bir anayasa için hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız.

Tarihi boyunca haksızlık ve zorbalık görmüş, yok sayılmış bir topluluk olarak talebimiz; vatandaşlık bağıyla gönülden bağlı olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Anayasanın ibadethanelerle ilgili maddesinde cami, kilise ve sinagog yer alırken, cemevlerimizin de eklenmesini talep ediyor; tüm din ve inançlara sağlanan haklardan eşit yararlanmak istiyoruz.”

Dün alternatif etkinlikler bugün etkinliğe müdahale…

Hacıbektaş etkinliklerine müdahalenin kabul edilemez olduğunun belirtildiği açıklama şöyle sonlandırıldı: “Onlarca yıldır Hacıbektaş Belediyesi ve Alevi kurumları tarafından yapılan Hacı Bektaş Veli anma etkinliklerine karşı İki senedir alternatif Hacı Bektaş Veli anma etkinliği yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu sene yapılacak etkinliğe müdahil olma ve Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nı sürece dahil etme dayatmasını kabul etmiyoruz.

Alevi kamuoyuna algı operasyonları yapanlar şunu bilmeli ki dönemin Hızır paşalarını tüm kurumlarımız görmekte ve başkanlığın inancımızı kuşatma projesinde yer alanlarla kurumsal ilişkimizi gözden geçireceğimizi kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız.”

İmzacı kurumlar:

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU

TÜRKİYE ALEVİ FEDERASYONU

ÇERAĞAN BİLEŞENLERİ

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEKLERİ

ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ

HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI ŞUBELERİ

CEM VAKFI

GARİP DEDE DERGAHI

ERİKLİ BABA DERGAHI

ŞAHKULU SULTAN DERGAHI

HUBYAR SULTAN ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ

YALINCAK SULTAN ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ

GÜZELTEPE PİR SULTAN CEMEVİ

UĞUR MUMCU BOZATLI HIZIR CEMEVİ

BAĞCILAR CEMEVİ

BAŞAKŞEHİR CANLAR CEMEVİ

YENİ BOSNA HACI BEKTAŞ VELİ DERNEĞİ

ESENLER ANA FATMA CEMEVİ

GÜVERCİNTEPE CEMEVİ

İKİTELLİ CEMEVİ

PSAKD İÇERENKÖY ŞUBESİ

PSAKD ATAŞEHİR ŞUBESİ

PSAKD PENDİK ŞUBESİ

PSAKD AVCILAR ŞUBESİ

PSAKD GAZİOSMANPAŞA ŞUBESİ

PSAKD SULTANGAZİ ŞUBESİ

PSAKD SULTANBEYLİ ŞUBESİ

PSAKD KARTAL ŞUBESİ

PSAKD BEYOĞLU ŞUBESİ

PSAKD EYÜP ŞUBESİ

PSAKD SARIYER ŞUBESİ

PSAKD GÜNGÖREN ŞUBESİ

PSAKD ZEYTİNBURNU ŞUBESİ

PSAKD ESENLER ŞUBESİ

PSAKD ÖRNEK CEMEVİ

AKD SULTANGAZİ PİR SULTAN ABDAL CEMEVİ

AKD BEYLİKDÜZÜ CEMEVİ

AKD SİLİVRİ ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ

AKD SARIYER ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ

HBVAKV OKMEYDANI CEMEVİ

HBVAKV EMEK CEMEVİ

HBVAKV AYAZAĞA CEMEVİ

HBVAKV ÇEKMEKÖY CEMEVİ

HBVAKV BAYRAMPAŞA CEMEVİ

HBVAKV YEŞİLKENT CEMEVİ

SÜLÜNTEPE ERENLER CEMEVİ

GÜVENÇ ABDAL ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ GENEL MERKEZİ

KARTAL CEMEVİ

SEYİT SEYFİ CEMEVİ

MALTEPE CEMEVİ

ALİBABA SULTAN CEMEVİ

AYDOS GÜVENÇ ABDAL CEMEVİ

BURGAZADA ADALAR CEMEVİ

BÜYÜKADA CEMEVİ

KAVAKPINAR CEMEVİ

MALTEPE CEM VAKFI

SULTANBEYLİ CEM VAKFI

KEÇECİ BABA CEMEVİ

BEYLİKDÜZÜ ANA FATMA CEMEVİ

KAZIM KARABEKİR CEMEVİ

TAŞDELEN CEMEVİ

SARIGAZİ CEMEVİ

KUL HİMMET CEMEVİ

İMAM ALİ VAKFI KONAŞLI CEMEVİ

SEYİT SEYFİ AZİZ BABA CEMEVİ

YUNUS EMRE CEMEVİ

CANLAR CEMEVİ

ORTADAĞ ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ

IHLAMURKUYU CEMEVİ

Benzer Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.