Avukat Özdemir ‘fahiş’ fiyatlara karşı uyardı: Şikayet edin!

Avukat Özdemir ‘fahiş’ fiyatlara karşı uyardı: Şikayet edin!

Diyarbakır Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Zeynep Özdemir, vatandaşların haksız ve fahiş fiyatlara karşı yasal haklarını kullanarak, ilgili firma ve kişiler hakkında şikayetçi olmasını istedi.

AMİDA HABER- Diyarbakır Barosu Tüketici Hakları Komisyonu, haksız ve fahiş fiyat artışları ile ilgili rapor hazırladı. Komisyon adına açıklama yapan Avukat Zeynep Özdemir, depremden sonra konut kiraları, nakliye ücretleri ve acil ihtiyaç duyulan malzemelerde fahiş fiyat artışlarına dair basına yansıyan haberlere dikkat çekti. Aynı sorunun pandemi döneminde de yaşandığını belirten Özdemir, o dönem “Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu”nun kurulduğunu hatırlattı.

İdari para cezası

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun fiyat artışı ve stokçuluk uygulamasına karşı denetim ve incelemelerde bulunduğunu belirten Özdemir, “Bu kapsamda vatandaşlar, yaşadıkları mağduriyetlerine ilişkin, E-Devlet üzerinden Ticaret Bakanlığı ‘Haksız Fiyat Artış Şikayet Bildirimi’ portalı üzerinden şikayet edilen firma unvanı, adresi, şikayete konu ürünün markası ve şikayete ilişkin açıklama yapılarak başvuru yapılabilir. Ticaret İl Müdürlüklerine şikayet edilen firma unvanı, adresi, şikayete konu ürünün markası ve şikayete ilişkin açıklama içerir yazılı bir dilekçe ile başvuru yapılabilir” dedi.

ALO 173 Danışma Hattı

Diyarbakır Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Özdemir, Ticaret Bakanlığı bünyesinde kurulan ALO 175 Tüketici Danışma Hattı’na da haksız fiyat artışlarının şikayet edilebileceğini ifade etti. Ticaret Bakanlığı’nın HFA BİLDİRİM telefon uygulamasını da hatırlatan Özdemir şunları “Tüketici Haksiz bir fiyatla karşı karşıya geliyorsa bu uygulama üzerinden Ticaret Bakanlığa iletebilirler” dedi.

Nakliyedeki fiyat artışı

Nakliye fiyatlarındaki artışa da işaret eden Özdemir, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesini hatırlatarak şunları ifade etti:

“Afet Bölgelerinde Eşya Taşıma Tarifeleri’ konulu genelge uyarınca 4+1’e kadar ev için evden eve eşya taşıma bedeli piyasa koşullarında;

1-) Şehir içi (25 kilometre dahil) evden eve eşya taşıma işinin işçilik bedeli dahil azami 6.000 TL, il sınırları dahilinde ilçeler arasında evden eve eşya taşıma işi, işçilik bedeli dahil azami 9.000 TL’ye gerçekleştirileceği,

2-) Şehirler arası evden eve eşya taşıma işinin 6.000 TL olduğu, bu bedele azami ilave olarak (25 kilometreyi aşan kısmı için) kilometre başına 10 TL, ayrıca 1.000 TL varış noktası asansör bedeli, 2.000 TL varış noktası işçilik bedeli ve 1.000 TL şoför ücreti ekleneceği, Buna göre, nakliye firmaları, piyasa koşullarındaki taşınma bedelleri üzerinden bölgesel koşulları da değerlendirerek aşağı ya da yukarı yönlü yüzde 15 esneklik bandında fiyatlandırma yapılabileceği,

3-)Taşıma işlerinde asansör kiralanması halinde, onuncu kata kadar azami asansör kiralama bedeli 1000 TL, bu katın üzerindeki her kat için ilave 100 TL kiralama bedeli alınacağı kararlaştırılmıştır.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.