DEPSAŞ: Zarara uğrayan çiftçiye kesinti iade edilecek

DEPSAŞ: Zarara uğrayan çiftçiye kesinti iade edilecek

Çiftçilerin destekleme primi hesaplarından borçlarını tahsil eden DEPSAŞ açıklama yaptı: “Zarara uğradıklarını belgelemeleri durumunda kesinti iade edilecek.”

AMİDA HABER- Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. DEPSAŞ Enerji, çiftçilere ödenen destekleme primi hesaplarından borç tahsil ettiği haberleri üzerine açıklama yaptı. 6 ilde elektrik tedarik hizmeti verildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Türkiye genelinde 13 milyar Kwh’lik Tarım Sulama enerji tüketiminin 6,5 milyar Kwh’den fazlası, hizmet verdiğimiz bölgemizdeki çiftçiler tarafından kullanılmaktadır” denildi.

‘Borcun yüzde 2’si kadar kesinti yaptık’

DEPSAŞ'ın hizmet verdiği bölgede 60 bine yakın çiftçinin tarımsal sulama yaptığı, bir kısmının enerji borcunu ödemediği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: ”Ödenmeyen tarımsal sulama abonelerine ait birikmiş alacak ise maalesef büyük bir borç yükü oluşturmaktadır. Alacağın tahsiline yönelik yıllardır devam eden bir uygulamanın yeni bir uygulama gibi gösterilerek gündem ile ilişkilendirilmesi gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlık tarafından açıklanan destek, elektrik borçlarına karşı yapılan kesinti toplam bedelinin yüzde 2’si nispetindedir.”

‘Kesinti iddiaları gerçek değil’

DEPSAŞ ilk günden beri depremzedelerin yanında olduğuna işaret edilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bölgemizde yer alan çiftçilerimizin ise bu zamana kadar hep yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Kurumumuza olan borçlarını ödemeyen çiftçilerimize, depremde ağır hasar gördüklerini, yıkık binaları olduğunu veya zarara uğradıklarını belgelemeleri durumunda yapılan kesintinin iadesi gerçekleşecektir. Öte yandan iddia edildiği gibi deprem mağduru çiftçilerimize bırakın kesinti yapmayı, sahada sağladığımız birçok destek, tarımsal faaliyetlerin devamlılığına büyük katkı sunmaktadır. Tarımsal kalkınmanın sürdürülebilir olarak devam etmesini ilke edinmiş bir şirket olarak, borcunu ödememekte ısrar eden abonelerimize yönelik, borcun tahsiline ilişkin yasal haklarımızı kullanmak konusunda her zaman itidalli yaklaşmaya dikkat ediyoruz.

Ancak kamuoyunun da takdir edeceği gibi; kesintisiz enerji tedarikini sağlama görevimizi yerine getirebilmemiz ve bölgemiz dahilindeki kullanıcıların mevcut durumdan olumsuz etkilenmesini önlemek adına, eski borçların yasa ve yönetmelikler çerçevesinde tahsil edilmesi gerektiği ticari bir zorunluluk ve gerçektir.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum