DİKENT: Duvardaki sıva çatlakları önemsiz

DİKENT: Duvardaki sıva çatlakları önemsiz

Diyarbakır Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği (DİKENT) Başkanı Mehmet Ali Elbey, duvarlardaki sıva çatlaklarının önemsiz olduğuna işaret ederek, “Kolon ve kiriş birleşim yerlerinde eğer kırık varsa ağır hasarlıdır” dedi.

AMİDA HABER- Maraş merkezli depremlerde, 1'i boş, 7 binanın yıkıldığı Diyarbakır'da, 300 görevliyle hasar tespit çalışmaları sürdürülüyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda ağır hasar tespit edilen 363 yapıdan 31'inin acil olarak yıkılmasına karar verildi. Diyarbakır Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği (DİKENT) Başkanı Mehmet Ali Elbey, Diyarbakır’daki hasar tespit çalışmaları, hasarlı ve hasarsız binalarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

dsc-5550.jpg

300 kişilik ekip çalışıyor

Hasar tespiti için Diyarbakır’a gelen 300 kişilik hasar tespit komisyonunun çalışmalarını yakından takip ettiklerine işaret eden Elbey, “Hasar tespit çalışmaları binanın durumuna göre yapılır. Binalarda kolonlar ve kirişler taşıyıcıdır. Kolon ve kiriş birleşim yerlerinde eğer kırık varsa ağır hasarlıdır. Eğer duvarlarda çatlaklıklar varsa yani kirişlerde çatlaklıklar varsa bu orta hasardır ve binaya girilebilir. Ama eğer kolon ve kiriş birleşim yerlerinde bükülme, kırılma varsa bu ağır hasardır. Bu binaya asla ve asla girilmemesi gerekir” dedi.

‘Duvar çatlakları önemli değil’

Duvardaki çatlakların önemsiz olduğuna dikkat çeken Elbey, şunları söyledi: “Bodrum olmayan apartmanlarda zeminde çatlak varsa, binada kayma ve oturma varsa detaylı incelenmelidir. Ancak bodrumu olmayan binaların zemininde yarılma varsa bunlarında detaylı bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Ayrıca, Dikey kolonlar yani binayı taşıyan sütunlarda herhangi bir hasar varsa hatta ve hatta onların kirişle birleşim yeri yatay giriş ve dikey kolonların birleşim yerlerinde bir kırılma ve hasar varsa bu bina da ağır hasarlıdır. Duvardaki çatlaklıklar çok önemli değildir. Duvar dolgu niteliğinde, taşıyıcı özelliği yüzde 1 civarındadır” dedi.

‘Sıva çatlağını hasarlı göstermek doğru değil’

Bazı binaların duvarlarında meydana gelen sıva çatlağını hasarlı göstermenin doğru olmadığını belirten Elbey, şunları ifade etti: “Detaylı incelenmeli ve bunlar hafif hasarlı niteliğinde maliklere rapor niteliğinde verilmelidir. Duvar çatlaklıkları onarımlarla geçebilecek durumlardır. Önemli olan kolon ve kirişlerdir. Bu deprem çok şiddetli depremdi. Allah tekrarını yaşatmasın ancak yıkılmayan binalar var. Hasar görmeyen binalar var. Hasar tespit komisyonu üyeleri başlarında bir mühendis olmak üzere Diyarbakır’a geldiler. Diyarbakır’da savcıların denetimi altında yıkılan binalarda beton numunesi alıyorlar. Alınan karotların nerede testi yapılır, kim yapar onu bilmiyoruz. Zemin etütü ayrı bir konudur. Zemin etüdüne göre temel yapılır ve yıllar geçmesine rağmen bunlar yani ayakta kalan binalar detaylı incelenmeli, bunun yanı sıra malik sahiplerine Riskli/Risksiz raporu verilmeli. Bunlar zemin etüdüne göre yapılır. Tabi ki İlk başta bina yapılmadan bunlar yapılır. Biz Diyarbakır Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği olarak bu afeti rant değil milli bir görev olarak görüyor, Her zaman devletimizin, halkımızın yanındayız”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.