DİSKİ’den lüks sitelere kaçak faturası

DİSKİ’den lüks sitelere kaçak faturası

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İşletmeleri, aralarında lüks sitelerinde bulunduğu, yerleşim yerlerine binlerce liralık ‘kayıp-kaçak’ faturası kesti. DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, “Siteler arızalarını gidersin” çağrısı yaptı.

AMİDA HABER- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı DİSKİ, sitelerin bahçesindeki sayaç ile evlere ait sayaçların borç bedelini topladı, aradaki farkı da sitelere fatura etti. “Kayıp kaçak” bedeli olarak onlarca siteye gönderilen faturalarda, borçlar taksitlendirildi. Bazı sitelere 400 bin liraya yakın fatura gönderildi.

DİSKİ’ye başvuru

Sitedeki su sayacı ile evlerdeki su sayacı arasındaki kullanım bedeli, güvenlik kulübelerine, sığınak, kazan dairesi ya da bahçe kullanımı olarak faturalandırıldı. Site sakinleri duruma tepki gösterdi. Bir kısmı DİSKİ’ye başvurarak, sayaçlarının incelenmesini talep etti.

‘Kayıp kaçak yok’

Amida Haber’e ulaşan site sakinleri, “Sitemizde kaçak kullanım söz konusu olmamasına rağmen, bu faturalar gönderildi. İki sayaç arasında kullanım farkı olduğu söyleniyor, dairelerimizdeki sayaçlar tek tek incelendi, ancak kayıp kaçak bulunamadı” dedi.

‘Siteler arızalarını gidersin’

Amida Haber’in ulaştığı DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi ise şunları söyledi: “Biz site girişlerine ana sayaç takıyoruz. Ana sayaç ile evlerdeki sayacı karşılaştırıyoruz. Aradaki farkı faturalandırıyoruz. Ürettiğim suyu faturalandırmak zorundayım. Site sakinleri bahçe suluyor olabilir. Saate kayıtlı olmayan bir muslukları olabilir. Patlağın yarattığı bir su sızıntısı olabilir. Bunların tamiri ve saate kaydedilmesi gerekiyor.”

(Amida Haber-Özel)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.