Diyarbakır Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nde neler oluyor?

Diyarbakır Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nde neler oluyor?

Soruşturmalar, baskı ve mobbing uygulamaları ile gündeme gelen Diyarbakır Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde sular durulmuyor. Sağlık Emekçileri Sendikası, kurumda hakkında soruşturma açılan kimsenin kalmadığını söyledi.

AMİDA HABER- Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Amed Şubesi, Diyarbakır Aile ve Sosyal Hizmetlerde usulsüzlük, baskı ve soruşturmalara karşı açıklama yaptı. SES Amed şube binasında yapılan açıklamayı, SES Diyarbakır Şube Eş Başkanı Şiyar Güldiken okudu.

‘Mobbing ve baskı devam ediyor’

Liyakat sahibi olmayanların kurum idarecileri olarak görevlendirilmelerini eleştiren Güldiken,”Halka verilen hizmetleri bir lütuf haline getirmekte hem de iş yükünü arttırarak çalışan üzerinde mobbing ve baskıyı arttırmakta, iş barışını da bozmaktadır. Sosyal hizmetin doğru verilmesini savunan ve yanlış politikaları eleştiren çalışanlar, sürekli olarak soruşturmalara tabi tutulmakta ve sindirilmeye çalışılmaktadır” denildi.

Valiliğe bildirdik

Tunceli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde yaşananları hatırlatan Güldiken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Benzer gerekçelerle ve ihtiyaca binaen denilerek birçok çalışan çevre ilçelere sürgün edilmiş, Sendikalar açıklama yapamaz, biz devletiz diyecek kadar pervasızlaşmıştır. Bu durum aslında tüm illerde mevcut olup Diyarbakır’da ise süreklileşmiştir. Ancak bu durumun defalarca basın yoluyla hem bakanlığa hem de Valiliğe bildirilmiş olmasına rağmen herhangi bir işlem yapılmamış olması, bir politikanın devam ettirildiği şüphesini oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

'Kamu malını çalanlara soruşturma açılmıyor'

Diyarbakır Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğündeki birçok idarecinin yapıkları yolsuzluklar ve kadına yönelik tacizlere yönelik bir soruşturma açılmadığını iddia eden Güldiken, “Kurumda onuru ve ilkeleri ile çalışan emekçilerden neredeyse soruşturma açılmamış kimse kalmamıştır, kurum idaresi bu şekilde çalışanları sindirmeye amaçlamaktadır. Ancak Kamu malını çalanlar, kuruma ait hurdaları satanlar, birlikte çalıştığı kadınlara sözlü tacizde bulunanlar açıkça korunmaktadır. Hatta soruşturması halen devam edenler, başka soruşturmalarda muhakkik yapılarak çalışanlara ceza verilmesi için baskı aracı olarak kullanılmaktadır” dedi.

Soruşturmalar son bulsun

Güldiken son olarak şunları söyledi, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Diyarbakır Valiliğini, sendikal faaliyetlere yasakçı bir zihniyetle yaklaşan, adil ve şeffaf soruşturma yürütmeyen, bağlı kuruluşlarının bazılarında işlenen suçların üstünü kapatmaya çalışan liyakatsiz idareciler yerine, özverileri ile çalışan emekçilerle uzlaşabilen, iş barışını ve iş huzurunu bozmayan, mesleki yeterliliği olan yöneticiler atanması ve zorbalığa maruz bırakılan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü çalışanlarının haklarını teslim etmesi ve üyelerimiz başta olmak üzere yapılan soruşturmalar, sürgünlerin ve yer değiştirmelerin son bulması için göreve çağırıyoruz” çağrısı yaptı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.