Diyarbakır seferber olmaya devam ediyor: 250 bin kişiye yemek

Diyarbakır seferber olmaya devam ediyor: 250 bin kişiye yemek
Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7’lik depremden etkilenen iller arasında bulunan Diyarbakır’da, kurumların başlatmış olduğu seferberlik sürüyor. Bağlar Belediyesi, 10 günde 250 bin kişiye sıcak yemek desteği sağladı.

AMİDA HABER- Diyarbakır’da 325 binaya ağır hasar veren, 300’den fazla kişinin ölümüne neden olan depremin etkileri sürüyor. Depremde, önce kendi yarasını saran Diyarbakır daha sonra çevre iller için seferber oldu. Bu kurumlardan biri de Bağlar Belediyesi. Bağlar İlçe Belediyesi, felaketin yaşandığı bölgelere ihtiyaç ve yaşam malzemesi gönderdi. Belediye ayrıca kent merkezindeki 100 barınma merkezinde oluşturarak, burada kalan 25 bin kişiye her gün sıcak yemek desteğini sürdürüyor. öte yandan Belediye tarafından temin edilen battaniye, giysi ürünleri ve temel ihtiyaç malzemeleri vatandaşlara ulaştırıldı. Belediye ayrıca, çoğunluğu kadın ve çocukların oluşturduğu ailelerin temel ihtiyaçları vatandaşlar tarafından yerine getirilirken, aynı zamanda sosyal destekler de veriliyor.

Bu zor günleri dayanışma ile aşacağız

Çalışmalar hakkında bilgi veren Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu,”Hiç bir vatandaşımızı açıkta ve sahipsiz bırakmadık. Barınma merkezlerimizde misafir ettiğimiz vatandaşlarımızın tüm temel ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz. Bu zor günleri dayanışma ruhuyla aşacağız” diye konuştu.

yemek.jpg

“Depremden Etkilenen İnsanlarımızı Ortada Bırakmadık”

Deprem sırasında yıkılan bina ve yapıların yanı sıra şu an sayısı kesinleştirilemeyen sayıda hasarlı yapıların da olduğunu kaydeden Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu,”İnsanlar doğal olarak evlerine giremiyor. Yıkılan ve hasar gören binalarda eşyaları var, parası ve ziynet eşyaları var. Tarif edilemez bir mağduriyet yaşıyorlar. Yakınlarını kaybedenler var, yaralı yakınları olanlar var. Bunların beraberinde getirdiği psikolojik ve sosyal sorunlar da bir hayli fazla. Biz ilk andan itibaren devletimizin sıcak yüzünü, belediyemizin de hassasiyetini gösterdik. Geçici barınma merkezleri oluşturduk. Sıcak yemek çıkarıyoruz, temel ve insani ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Allah’a hamd olsun bu kadar büyük felaketin ardında çok iyi koordine olduk. Telefonum gece gündüz susmuyor. Herkesin bir derdi ve ihtiyacı var. Devletimizin diğer kurumlarıyla koordineli olarak uyum içerisinde destek oluyoruz. İlçemizdeki 100 geçici barınma merkezinde günlük ortalama 25 bin insanımıza yardımcı oluyoruz. Yaralarımız ağır olsa da ümidimiz ve inancımız tamdır. Devlet ve millet dayanışmasıyla üstesinden geleceğiz inşallah” dedi.

baglar11.jpg

Hasarlı yapılar mühürlendi

Yaklaşık 250 bin insanın yaşadığı eski Bağlar bölgesinde depremin ardında binlerce insanın da ilçeden ayrılarak kırsal bölgelere yerleştiği belirtildi. Resmi olmayan kayıtlara göre ilçedeki yaklaşık 600 aile ve toplamda 3 binden fazla insan Karacadağ bölgesindeki akraba ve yakınlarının yanına geçici olarak yerleşti. Çok sayıda insanın da Diyarbakır’dan ayrılarak başka şehirlere gittiği öğrenildi.

İlçede deprem sonrasında hasar oluşan yapılarda tespit ve inceleme çalışmaları da devam ediyor. Bu konudaki çalışmaların gelecek haftaya kadar tamamlanması bekleniyor. Hasarlı yapıların çevresi kapatılarak üzeri mühürlendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.