Diyarbakır Ticaret Odası yönetimi Bismil’de üyelerle buluştu

Diyarbakır Ticaret Odası yönetimi Bismil’de üyelerle buluştu

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) yönetimi, Bismil İlçesi’ndeki üyeleriyle bir araya geldi.

AMİDA HABER- DTSO’nun ilkini Silvan ilçesinde gerçekleştirdiği üye buluşmalarının ikinci durağı Bismil oldu. Bismil ilçesindeki üye buluşması etkinliğine DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Oda Yönetimi, Meclis üyeleri, DTB Başkanı Engin Yeşil, Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri ve DTSO Üyeleri katıldı.

Bismil’de bir düğün salonunda üyeleriyle bir araya gelen DTSO Başkanı Mehmet Kaya ve yönetimi, ilçeye yönelik faaliyetlere ilişkin bilgilendirmede bulundu. Üye buluşmaları etkinliğinde açılış konuşmasını yapan DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, Oda bünyesinde ilçedeki fıstık üretimine ilişkin yaptıkları katkılara değindi.

‘Fıstık İşleme Tesislerinin OSB’de kurulması da sağlanacak’

DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, “Tarımsal ürün çeşitliliğini artırmak amacıyla Bismil ilçemizde yaklaşık olarak 4 bin fıstık fidesinin dağıtımını gerçekleştirdik. İlimizde fıstık yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla Odamız ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğinde proje yapılması için çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında fıstığın yüksek getirisiyle hem sanayici kazanacak hem de üretici kazanacak. Böylelikle fıstığın işlenmesi ve ekonomik katma değer yaratmasını sağlayacak Fıstık İşleme Tesislerinin OSB’de kurulması da sağlanacaktır. Bir diğer önemli çalışmamızda Lisanslı Pamuk Depoculuğu çalışmasını Ticaret Borsamız ortaklığında başlatmış bulunmaktayız” ifadelerini kullandı.

‘Bismil’deki üyelerimizin sorunlarının olduğunun farkındayız’

Avşar’ın ardından konuşan Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil ise yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Üyelerimizin sorunlarının çözümünde her zaman Diyarbakır ticaret Borsası ve Ticaret ve Sanayi odamız her zaman birlikte hareket etmiştir. Bizler biliyoruz ki Bismil’de bulunan üyelerimizin sorunlarının olduğunun farkındayız ve bu sorunların başında da Bismil ilçemizde halen Organize Sanayi Bölgesinin kurulmaması ve Pamuk yetiştiricilerimiz, çırçırcılarımızın ihtiyacı olan lisanslı deponun yapılmamış olmasıdır. Bu sorunların en temeli olan sulama kanallarının tamamlanıp faaliyete geçmemiş olmasıdır. Bu sorunların çözümü için Mehmet Başkanımız ile birlikte çaba sarf etmekteyiz özellikle bakanlıklar ve yetkili kurumlarla yaptığımız bütün görüşmelerde bu sorunları dile getirmekteyiz. Bundan sonrada bu sorunların çözümü için takipçi olacağız ve önümüzdeki dönemde de bu sorunların çözüleceğine inanmaktayım. Bu duygu ve düşünceler ile bu güzel buluşmaya vesile olduğu için Ticaret ve Sanayi Odamıza Oda/Borsa üyelerimize ve burada bulunan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Bu birlik ve beraberlik ruhu içerisinde daha nice güzel Ramazanlara erişmemizi nasip eylesin.”

'3 İlçede temsilciliklerimiz bulunuyor'

mehmet-kaya1.jpg

Yeşil’in ardından söz alan DTSO Başkanı Mehmet Kaya ise ilçeye yönelik faaliyetlere ilişkin bilgilendirmede bulundu. Kaya, üye buluşmalarının ilkini Silvan’a gerçekleştirdiklerini ve ikinci olarak Bismilli üyeleriyle buluştuklarını ifade ederken, fıstık yetiştiriciliğini geliştirmenin önemine değindi. Bismil’de bin 145 üyeleri olduğunu belirten Kaya, Bismil’deki Oda Temsilciliği ile her türlü hizmeti verdiklerini söyledi.

DTSO olarak 21 bin üyesi olan bir Oda olarak 16 komitede hizmet verdiklerini ifade eden Kaya, Silvan’da Organize Sanayi Bölgesini faaliyete geçirdiklerinde üye sayısının da artacağını kaydetti. Bismil, Ergan ve Silvan olmak üzere 3 ilçede temsilcilik bulunduğunu ifade eden Kaya, üyelerinin bütün işlemlerini bu temsilciliklerde gerçekleştirebileceklerini belirtti. Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu olarak depremde önemli bir sınav atlattıklarını ifade eden Kaya, konuşmasına kentte yaptıkları faaliyetlere ilişkin bilgileri paylaşarak devam etti.

'KGF'de sorun yaşayanlar bize bildirsin'

KGF kredilerine erişimde sorun yaşandığını kaydeden Kaya, “Krediye ulaşmayla ilgili yaşadığınız sorunları bire bir aktarırsanız. Kredi akışı konusunda yaşanan sorunları çözme noktasında sonuna kadar takipçisi oluruz” dedi.

Kentteki Vize Merkezi ile 29 ülkeye vize işlemleri için Diyarbakır’dan başvuru yapıldığını belirten Kaya, ihracatçıların krediye erişiminde EximBank’ın devrede olduğunu söyledi. Kentteki 33 medeniyetin değerlerinin tescillenmeye çalışıldığına işaret eden Kaya, gastronomi turizminde Diyarbakır’ın önemli bir potansiyele sahip olduğunu ve coğrafi işaretlerin yöresel ürünlerin geleceğe taşınmasında ve gündelik yaşamda ticari bir marka olması yönünde çalışmaların süreceğine vurgu yaptı.

Diyarbakır’ın kuzey ilçelerinde 50 bin fide ile fıstık ekimine katkı sunduklarını ve bunu 1 milyonun üzerine çıkaracaklarını söyledi. Fıstık üretimi ile beraber Fıstık Birliği’ni oluşturma çalışmalarına değindi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.