Diyarbakır’da ‘arsa balonu’ patladı: Fiyatlar inişe geçti

Diyarbakır’da ‘arsa balonu’ patladı: Fiyatlar inişe geçti
Diyarbakır’da depremden sonra spekülasyondan dolayı yükselen arsa fiyatları inişe geçti. Sanayiciler, iş insanları, sivil toplum kuruluşları spekülatörlere itibar edilmemesi için uyardı.

AMİDA HABER- Maraş depreminden etkilenen Diyarbakır’da güvenli konut arayışı, hem arsa hem konut fiyatlarını yükseltti. Tarım arazisi olan tarlalar, kentten kilometrelerce uzaklıktaki taşlı ve sulu arazilere “villa yapılacak” vaadiyle dönümü 100 bin TL olan arsa fiyatları 600-700 Tl'ye satıldı. İmarsız bölgelerde arsa fiyatlarının 300-400 bandına gerilediği belirtildi. Diyarbakır deprem psikolojisini atlattı, spekülatörlerin şişirdiği arsa balonu da patladı.

‘Kentin birikimi çalındı’

mustafa-fidan.jpg

Amida Haber’e konuşan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkan Mustafa Fidan, arsa rantçılarının şebeke halinde hareket ederek, kentin birikimini çaldığını söyledi. Depremden sonraki 2 ay arsa fiyatlarının çığırından çıktığını hatırlatan Fidan, “Talep düşünce fiyatlar düştü. İnsanlar arsa ya da konut alırken daha dikkatli olmalı fırsatçılara prim vermemeli. Bu fırsatçılar birçok insanının birikimini çaldı” dedi.

‘Daha da gerileyecek'

mehmet-kaya.jpg

“Deprem sonrası yükselen arsa fiyatlarının balon olduğunu biliyorduk” diyen Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya şunları ifade etti: “Henüz fiyatlar yüksek. Beklediğimiz düşüş yok. Daha da gerileyecektir. Diyarbakır’ın mevcutta ihtiyacı karşılayacak kadar konut stoku ve stok alanları var. Tarım alanlarının, konut alanı olarak değerlendirilmesi doğru değil. Hem konut fiyatlarında hem de arsa fiyatlarında oldukça yüksek bir fiyatlandırma var. Diyarbakır’da kentin dinamikleri ile birlikte, yerel yönetimler konut üretim alanları açtıkça, fiyatlar konsolide olur. Belediye bu tür çalışmaları yaparken, sivil toplumdaki paydaşların görüşlerini alması gerekir.”

‘Arsalar vakıflara veriliyor’

aziz-elaldi1.jpg

DİMDER Başkanı Aziz Elaldı, arsa fiyatlarındaki abartılı yüksekliğe dikkat çekti. Elaldı, “Fiyat artışları arsa şebekelerinden kaynaklanıyor. Bu işi organize edip fiyatı istedikleri yere getirebiliyorlar. Belediyeler yeterli kadar arsa üretemiyor. Diyarbakır'ın en kıymetli yerleri vakıflara bırakılmış. Birçok yerde binlerce dönüm arsa Örfioğlu ve Süleymanoğlu Vakfına verilmiş. Hangi tarafa gidiyorsan arsaların bunlara verildiğini görüyoruz. Kentin en kıymetli yerlerindeki araziler çeşitli nedenlerle bunlara verildi. Şehir bu sınırların arazilerine dayanmış. 10-30 bin dönem arazilerden söz ediyoruz. Kim bunlar. Şehre ne katkıları var. Deprem nedeniyle arsalar şişirildi. Fiyatların yavaş yavaş düşüşe geçtiği bilgisi var. Bu güzel bir gelişme" dedi.

‘Artışlar depremden kaynaklıydı’

2038.jpg

DİSİAD Genel Başkanı Nurullah Edemen de, ekonominin iyi yönetilmediği ülkelerde fahiş artışların mümkün olabildiğine dikkat çekti. Edemen, “Deprem sonrası insanlar korkudan villa alanlarına ciddi talep gösterdi. İnsanlar aklı selim hareket etmeyince fırsatçılar bu durumdan yararlandı. Fiyatlar olmaması gereken seviyeye geldi. İmar alanlarının doğru planlanması, rayiç bedelinin belirlenmesi lazımdır. Artışlar depremin verdiği psikolojik baskıdan kaynaklıydı. Spekülatörleri prim vermemek lazım.”

‘Herkes kafasına göre fiyat biçiyor’

nedim.jpg

Kamu Müteahhitleri ve İş İnsanları Derneği (KAMİAD) Genel Başkan Yardımcısı Nedim Şimşek ise, arsadaki spekülatif fiyatların önceki yıllarda da olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yerel yönetimler arsa fiyatlarındaki artışla ilgili ciddi bir tedbir almadı. Herkes kafasına göre arsasına fiyat biçiyor. Kentte konut sorunu var. Yerel yönetim ve STK’ların ortak çalışma ile çözüm bulması lazım. Herkes kafasını kuma gümmüş. İş insanları bundan dolayı rahatsız.”

Haber: Gönül Morkoç-Özel

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum