Diyarbakır’da ev taşıma ücretleri belli oldu

Diyarbakır’da ev taşıma ücretleri belli oldu

Fahiş nakliye fiyatlarına karşı Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su son noktayı koydu. Vali Su, şehir içi ev taşıma fiyatlarının 5 bin 100 TL, İlçeler arasında azami 8 bin TL olduğunu açıkladı. İçişleri Bakanlığı da konuyla ilgili genelge yayınladı.

AMİDA HABER- İçişleri Bakanlığı, deprem bölgesinde günlerdir fahiş fiyat uygulayarak vatandaşı mağdur eden nakliye şirketlerine dur dedi. Bakanlık, nakliye bedelleriyle ilgili genelge yayınladı.

Bakanlıktan nakliye genelgesi

İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge şöyle; “6 Şubat tarihinde meydana gelen deprem sonrasında bazı ürün ve hizmet gruplarında arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışları ve piyasaya doğal oluşumunu bozucu davranışlar gerçekleştiği yönünde bilgiler alınmaktadır. Özellikle afet sonrası evini taşımak isteyen vatandaşlarımızdan bazı hizmet sağlayıcılarca normal fiyatların çok üzerinde bedel talep edildiği öğrenilmiştir. Bu şekildeki fiyat artışı ve benzeri piyasa hareketlerinin vatandaşlarımızı mağdur ettiği, afet bölgesinde kamu düzeni ve güvenliği açısından da bir tehdit oluşturabileceği değerlendirilmiş olup ortaya çıkan haksız fiyat artışları karşısında mağdur olan vatandaşlarımızın ve iyi niyetli işletmelerin haklarını korumak için tedbir alınması büyük önem arz etmektedir. Bu itibarla vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının teminine yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere erişiminin güvence altına alınması, ülkemizin ekonomik düzeninin, kamu güvenliğinin korunması ve vatandaşlarımızın mağduriyetinin önlenmesi amacıyla farklı illerimizde faaliyette bulunan oda temsilcileri ve sektör paydaşlarıyla istişareler yapıldı.

Şehir içi 25 km dahil işçilik dahil azami 6 bin TL

Yapılan istişareler sonucunda 4+1 e kadar ev için evden eve eşya taşıma bedelinin piyasa koşullarında: Şehir içi (25 km dahil) evden eve eşya taşıma işinin işçilik bedeli dahil azami 6. 000 TL olduğu, il sınırlarında dahilinde ilçeler arasında evden eve eşya taşıma işinin işçilik bedeli dahil azami 9. 000 TL olduğu, şehirler arası evden eve eşya taşıma işinin 6. 000 TL’ye, azami ilave olarak (25 km’yi aşan kısmı için) km başına 10 TL, ayrıca 1.000 TL varış noktası asansör bedeli ile 2.000 TL varış noktası işçilik bedeli ve 1.000 TL şoför ücreti eklenerek hesaplandığında, taşıma işlerinde asansör kiralanması halinde, 10’uncu kata kadar azami asansör kiralama bedelinin 1.000 TL olduğu, üzerindeki her kat için ilave 100 TL kiralama bedeli alındığı anlaşılmaktadır.

Uymayanlara cezai işlem uygulanacak

Bu minvalde, yardım amaçlı bedelsiz taşımalar hariç olmak üzere, Valiliklerimizce 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 9’uncu maddesi uyarınca normal piyasa koşullarına göre fiyat oluşumunun sağlanması için yukarıda belirtilen tarifeler çerçevesinde yerel koşullar da dikkate alınarak fiyatların aşağı ve yukarı yönlü yüzde 15 esneklik bandında belirlenerek duyurulması, gerekli tedbirlerin alınarak, çalışmaların ivedilikle planlanması, uygulanması ve konunun Valilerimiz ve Kaymakamlarımız tarafından takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususunda bilgi ve gereğini arz ve rica ederim” ifadelerin yer verildi.

Diyarbakır nakliye ücretleri belli oldu

İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgenin ardından Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, kentte uygulanacak nakliye tarifesini açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Vali Su’nun ev taşıma ücretleriyle ilgili belirlenen rakamları paylaştı:

Şehiriçi azami 5.100 TL, İlçeler arasında azami 8.000 TL, Şehirlerarası 5.100 TL, (25 km'yi aşan kısım için km başı 8.50 TL, Asansör bedeli 900 TL olarak belirlendi. Ayrıca, 1 daire ev taşıma ücreti: 4.000 TL; +1 daire ev taşıma ücreti: 4.250 TL, +1 daire ev taşıma ücreti: 4.750 TL, +1 daire ev taşıma ücreti: (En Yüksek) 5.100₺ olarak belirlenmiştir. Bu düzenleme dışına çıkan firmalara gerekli işlemler uygulanacaktır” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.