Diyarbakır’da ‘gölet’ soruşturması: Milyonlarca lira teşvik amaç dışı kullanılmış

Diyarbakır’da ‘gölet’ soruşturması: Milyonlarca lira teşvik amaç dışı kullanılmış

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, suni bir gölet oluşturulduktan sonar İlkay Bankacılık A.Ş adıyla devletten milyonlarca liralık teşvikin amaç dışı kullanıldığı iddiasıyla soruşturma başlattı.

AMİDA HABER- Diyarbakırlı iş insanı Abdullah İleri 1991 yılında Silvan yolu üzerinde suni bir gölet oluşturdu. Gölette Sazan balığı üretimi yapılarak İsrail başta olmak üzere Ortadoğu'ya balık ihracatı yapılacağı taahhüt edildi. Bu tesisle birlikte 1500 kişiye de doğrudan iş imkânı sağlanacağına dair bölgenin yerel televizyon kanallarında reklam tanıtım filmleri gösterildi. İleri daha sonra hazırladığı projeyi hükümete sundu ve devletten teşvik istedi. Abdullah İleri'nin bu girişimini cesur bulan hükümet de destekleme kararı aldı. Abdullah İleri yetkililerin sahadaki incelemeleri için 6 katlı bir idare binası, hemen önüne de suni bir gölet oluşturdu.

Ortağı şikayetçi oldu

Devamında farklı tarihlerde aldığı teşvikleri balık projesi yerine farklı alanlara kaydırdığı yıllar sonra aynı şirketin ortağı Murat Kaymak tarafından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusu ile ortaya çıktı. İş insanı Kaymak, oluşan kamu zararının yüz milyonlarla ifade edildiğini belirtti.

Paralar farklı amaçlarda kullanıldı

Şikayet dilekçesinde, şirket ortakları Abdullah ile Bahri İleri kardeşlerin balık projesini hükümete sunduktan sonra devletten ilk teşvikin 7 Ekim 1991 yılında alındığı, çekilen bu ilk istihkakın gölet projesi yerine Abdullah İleri tarafından Ankara Kızılay Sümer Sokak’taki Yol İş Sendikası hizmet binasının yapımına aktarıldığı ifade edildi.

İkinci hak edişin 27 Kasım 1992, üçüncüsünün de 26 Aralık 1992 yılında Kalkınma Bankası tarafından İleri ailesine balık projesi için aktarıldığı ancak bu paraların da hortumlanarak balık projesi yerine farklı amaçla kullanıldığı, o dönem Abdullah İleri'nin yanında çalışan inşaat mühendisi Metin Tuncer'in vicdan azabı çekerek durumu şirket ortağı Abdullah İleri'nin ağabeyi Bahri İleri'ye anlatmasıyla ortaya çıktığına vurgu yapıldı.

Milyonlarca lira kamu zararı

İnşaat Mühendisi Metin Tuncer'in devletin hortumlanan milyonlarıyla ilgili usulsüzlükleri Abdullah İleri'nin ortağı olan ağabeyi Bahri İleri'ye anlatmasıyla durumdan haberdar olduklarını belirten şirket ortağı Murat Kaymak, buna ilişkin Bahri İleri'den yeminli yazılı beyan da aldıklarını belirtti. Devletten çekilen milyonlarca liranın proje yapımı yerine farklı amaçla kullanılarak kamu zararı oluşturularak haksız kazanç elde edildiği bildirildi.

Hayatını kaybeden Abdullah İleri'nin yasal mirasçıları adına kayıtlı gayrimenkullerin araştırılması halinde maddi gerçeğin de açığa çıkacağına dikkat çekilirken, ortak oldukları için kendilerinin de şirkete para aktardıkları, ancak Abdullah İleri'nin 1991-95 yılları arasında devletten aldığı 19 ayrı teşviki balık projesi yerine farklı yatırım alanlarında kullandığı ileri sürüldü.

Savcılık soruşturma başlattı

İleri'nin oğlu Yunus İleri'nin de babasının çektiği teşviklerle Cebbar Köyündeki 14 bin dönümlük araziyi satın aldığını doğruladığı belirtilen dilekçede, Murat Kaymak imza yetkisi Abdullah İleri’de olduğu için kendilerinin de maddi ve manevi olarak zarara uğratıldıklarını kaydetti. İlkay Balıkçılık A.Ş.'nin geriye dönük kayıtları, hesap hareketleri, çekilen kredi tutarları, devlete sunulan hayali projenin bir bütün olarak incelenmesi halinde oluşan kamu zararının da açığa çıkacağına dikkat çekildi. Savcılık suç duyurusu üzerine geriye dönük kayıtları incelemek üzere geniş kapsamlı bir soruşturma başlattı.

Haber: Özgür Cebe-Sözcü Gazetesi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.